Dziś mija 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wójt gminy Wydminy Radosław Król wraz z zastępcą Andrzejem Cieślukiem upamiętnili tę datę paląc znicze i składając kwiaty pod tablicą poświęconą ppor. Władysławowi Hryhorowiczowi, uczestnikowi wrześniowej obrony Westerplatte, który po wojnie osiedlił się w Wydminach.
1 września 1939 roku dokładnie o godz. 4.47 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte, znajdującą się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Wcześniej Niemcy zbombardowali Tczew i Wieluń.
Atak niemiecki na Polskę poprzedziły prowokacje m.in. w Gliwicach, gdzie 31 sierpnia niemieccy żołnierze przebrani w cywilne ubrania napadli na tamtejszą niemiecką radiostację, pozorując udział Polaków.
1 września 1939 roku o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny, niemieckie wojska uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji, co spowodowało, że łączna długość frontu wyniosła ok. 1600 km. Atak był wspomagany zorganizowanymi nalotami bombowymi Luftwaffe na większość miast polskich.
1 września rozporządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego wprowadzony zostaje na terenie całej Polski stan wojenny.
Symbolem ataku Niemiec stało się uderzenie na polską składnicę wojskową Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku. Przez tydzień strażnica wojskowa odpierała zmasowane ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.
1 września czcimy pamięć żołnierzy i ofiar II wojny światowej, uznawanej za największą wojnę w historii. Uczestniczyło w niej 1,7 mld ludzi z 61 państw, w tym 110 mln walczących. W wyniku konfliktu zginęło około 60 milionów osób, w tym 6 mln obywateli Polski.