Aktywne Ferie Zimowe 2023

Nasze przygotowania do rozgrywek sportowych oraz udziału w ogólnopolskim turnieju PZPN „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” rozpoczęliśmy już 6 stycznia br. startem w ogólnopolskim turnieju charytatywnym futsal U12. Kolejnymi etapami były rozgrywki w ramach Pucharu Zimy 2023, w których mieliśmy okazję skonfrontować naszych uczniów z rówieśnikami z Giżycka, Białegostoku czy Gdańska. W okresie ferii mieliśmy również okazję do pierwszych meczy z udziałem naszych młodych piłkarek. Ofertę dla pań uzupełniają zajęcia ruchowe Senior +.

Początek 2023 roku, zapowiada działania prowadzone na wielu płaszczyznach i w wielu grupach społecznych. Działalność naszego uczniowskiego klubu sportowego ponownie zostaje ukierunkowana na rozwijanie sportu powszechnego wśród mieszkańców i mieszkanek Gminy Wydminy. Najmłodsza grupa dziewcząt w wieku 6-8 lat kontynuuje swoją przygodę z aktywnością fizyczną poprzez udział w ogólnorozwojowych zajęciach sportowych w sali Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Nieśmiało wkraczamy również w rozgrywki piłki nożnej, które znajdą swoje pierwsze podsumowanie podczas największego europejskiego turnieju dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej i Ministerstwo Edukacji i Nauki. Udało nam się rozegrać dwa mecze kontrolne z zespołem dziewcząt UKS Junior Ełk (Wydminy, 16.01.2023) oraz chłopakami z MUKS Gol Giżycko (Wydminy, 05.02.2023). W ostatnich dniach ponownie uruchomiliśmy zajęcia nauki i doskonalenia pływania, które być może przeprowadzimy po raz pierwszy pod egidą Ministerstwa Sportu i Turystyki. W zajęciach na basenie, będą uczestniczyli również starsi koledzy dziewczyn oraz nasze Seniorki. Panie, które bardzo licznie stawiają się na zajęciach ogólnorozwojowych, korzystają również w nowym roku z uprzejmości wydmińskiej szkoły, która partneruje w aktywizacji sportowej nie tylko wśród własnych uczniów i wychowanków, ale również wśród społeczności lokalnej. Każdego tygodnia w wyremontowanej sali Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach aktywnie rozwija się ponad pół tysiąca mieszkańców naszej gminy. Działalność w grupie Seniorek budowana jest również we współpracy z lokalnym Forum NGO’s, które prowadzi szereg działań integracyjnych w tej grupie społecznej.
Dwie grupy piłkarskie chłopaków w wieku szkolnym, stanowią kolejny kierunek naszych działań, w których oprócz walorów czysto sportowych stawiamy na współpracę w grupie, integrację rówieśniczą oraz budowanie alternatywy dla izolacji w świecie wirtualnym, z którym zmaga się coraz większa grupa naszych młodych rodaków. Nasze inicjatywy w tym roku, jak i w latach poprzednich finansowane są w pierwszych dwóch miesiącach wyłącznie ze środków własnych uczniowskiego klubu sportowego oraz wsparcia rodziców. Mimo tego nie brakuje nam determinacji, aby uczestniczyć w wydarzeniach na poziomie lokalnym, ale również wojewódzkim czy ogólnopolskim. Od początku roku, staramy się zapracować na nagrodę w postaci nowych kompletów sportowych. Będziemy mogli zakupić je dzięki wsparciu rodziców oraz rekordowemu finansowaniu przez nasz uczniowski klub sportowy oraz sponsorów, którzy opłacą sporą część blisko 80 kompletów koszulek, dresów czy kurtek dla dzieci i młodzieży. Sprzęt sportowy, otrzymają uczestnicy systematycznych i całorocznych zajęć ruchowych a także reprezentanci naszej społeczności podczas licznych meczy, zawodów czy obozów sportowych. Wśród firm i organizacji, które zapowiedziały swoje wsparcie znalazły się firma R-Gol, TermServis, Gmina Wydminy, Fundacja Projekt Arche, Delikatesy Centrum, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Lasy Państwowe, Stowarzyszenie dla Niepodległej, Elektryk Meus, Gmina Wydminy oraz anonimowi mecenasi i mecenaski sportu, którzy pomogą dzieciom z trudniejszą sytuacją ekonomiczną rodziców. Nasza działalność to również wspieranie inicjatyw, które mają za zadanie pomaganie innym. Podczas ogólnopolskiego turnieju futsal rozgrywanego 6 stycznia br. w Gołdapi, oprócz współzawodnictwa sportowego, wspólnie z Akademią Piłkarską 2012 z Gołdapi i z takimi zespołami jak Wigry Suwałki, Sparta Augustów, Jagiellonia Białystok i wieloma innymi z województwa warmińsko – mazurskiego i podlaskiego zbieraliśmy pieniądze na leczenie małego Tymka. Jego rodzice, zmagają się z problemem kilkumilionowego wydatku na operację w Stanach Zjednoczonych, dzięki której uda się powstrzymać rozwój choroby i wdrożyć rehabilitację. Kolejnym etapem naszych sportowych działań było uczestnictwo w piłkarskim Pucharze Zimy 2023 organizowanym w Centralnym Ośrodku Sportu w Giżycku oraz Hotelu Resort Niegocin w Wilkasach. W ramach tego programu w czasie ferii zimowych rozegraliśmy mecze z zespołami Mazurii Giżycko (14.01.2023), Akademii Młodego Piłkarza i Jagiellonii Białystok (24.01.2023), Gedanii Gdańsk (27.01.2023) oraz Hattric Białystok (03.02.2023). Kolejnym krokiem było współzawodnictwo z zespołami Junior Ełk U15 i U12 (Ełk, 11.02.2023), które pomaga nam w przygotowaniach do udziału w wojewódzkiej lidze piłki nożnej oraz eliminacji ogólnopolskiego turnieju „Z Podwórka na Stadion”.
Podsumowaniem naszych działań na poziomie sportu szkolnego, było przyznanie 20 stycznia 2023 roku 23 stypendiów sportowych i 33 wyróżnień i stypendiów za wyniki w nauce przez Panią Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach Dorotę Fiedorczyk za co serdecznie dziękujemy. Jednocześnie składamy gratulację młodym sportowcom i ich rodzicom życząc dalszych sukcesów. Oby ta statystyka, była odpowiednim podsumowaniem tego jak ruch i aktywność fizyczna wpływa nie tylko na zdrowie i mentalność młodych ludzi, ale również wspiera ich możliwości zdobywania wiedzy i nowych pozytywnych doświadczeń.

Marek Ostrowski, Ewelina Ostrowska
Zdjęcia – Robert Kasprowicz
Marek Ostrowski, Ewelina Ostrowska
Małgorzata Waszczak, Jowita Stankiewicz

Przewiń do góry