Aktywnie i bez kompleksów czyli kolejny pracowity sportowy weekend zespołu LUKS Wydminy.

Przerwa w halowych występach ligowych, upłynęła młodym piłkarzom na kształtowaniu predyspozycji piłkarskich i osobowościowych. W sobotę (24.11.2018) w hali Centralnego Ośrodka Sportu w Giżycku rozegraliśmy mecze sparingowe z zespołami MUKS Gol Giżycko i Akademii Rony Ełk. Następnego dnia (25.11.2018) młodzi sportowcy z Wydmin mieli okazję udziału w wojewódzkim turnieju halowej piłki nożnej chłopców U-9 w Barczewie.

 

            Niedzielne zawody, miały silną dziesięciodrużynową obsadę z województwa warmińsko – mazurskiego. Tego dnia w rolę trenera i opiekunów wcielili się rodzice, którzy godnie zastępowali trenera, przebywającego na konferencji szkoleniowej. Zmagania sportowe, rozpoczęły się od pewnej wygranej ze Stomilem Olsztyn. Kolejne dwie potyczki to znaczne rozprężenie i niewielkie porażki z Granicą Kętrzyn i MKS Korsze. Ostatni mecz grupowy, to powrót do większej pewności siebie co do swoich umiejętności i zwycięstwo nad późniejszym finalistą Mini Soccer Mrągowo. Faza ćwierćfinałowa, to dla naszych podopiecznych kolejny udany występ, który zakończył się tylko remisem z zespołem
Naki Olsztyn. Rzuty karne w tym spotkaniu, minimalnie lepiej wykonywali dziewięciolatkowie z Olsztyna, którzy ostatecznie wygrali turniej. Przegrany ćwierćfinał, uniemożliwił walkę o podium, ale dodał pewności siebie. Zaowocowało to ponownym bardzo dobrym występem w meczu o piąte miejsce z gospodarzami turnieju PISĄ Barczewo. Ten mecz, w regulaminowym czasie również zakończył się remisem ale serię rzutów karnych bezbłędnie wykonali wytypowani zawodnicy LUKS Wydminy.

           Udział w rozgrywkach w Giżycku i Barczewie, dały młodym sportowcom kolejną aktywną i cenną lekcję, radzenia sobie ze zmiennymi sytuacjami oraz rozwiązywania problemów na boisku i poza nim.

Kiedy młodzi sportowcy doskonalili swoją sferę motoryczną i psychiczną, ja jako trener uczestniczyłem w konferencji R-Gol Mazury Conference organizowanej przez zespół PSYCHOSPORTICA. Niedzielne spotkanie, miało dać m.in. odpowiedź na pytanie, dlaczego polska piłka nożna przeżywa kolejny kryzys związany z nieudanymi startami w Mistrzostwach Świata w Rosji oraz w Lidze Narodów. Odpowiedź, na nurtujące sporą część Polaków pytanie, pojawiło się już na samym początku wykładu Marka Marciniaka analityka firmy międzynarodowej In Stat. Przedstawił on statystyki wykonane na potrzeby FIFA, które m.in. porównały liczbę dryblingów poszczególnych reprezentacji w fazie grupowej Pucharu Świata. Nasza reprezentacja, podjęła się w trzech spotkaniach tylko 100 pojedynków 1×1 przy 324 próbach obecnych Mistrzów Świata Francuzów. Indywidualnym liderem tej fazy rozgrywek, był niezawodny Lionel Messi, który sam podjął 30 takich pojedynków z prawie 80% skutecznością. Dalsza część szkolenia dotyczyła właśnie aspektów gry 1×1 oraz kształtowania szybkości w grze w piłkę nożną. Niespodzianką tej części, był udział w treningu indywidualnym ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach Piotra Giedo, wychowanka LUKS Wydminy, trenującego obecnie w zespole MAS Mazuria Giżycko.

Moje zainteresowanie jako trenera i rodzica, wzbudził również dział poświęcony uzależnieniom od telefonów komórkowych. Sprawa mocno pomijana w ówczesnym systemie edukacji, która już doprowadziła do znacznych deficytów psychomotorycznych młodych i starszych Polek i Polaków. Skala problemu, staje się coraz większa o czym świadczą nowe kategorie zagrożeń. Zaliczamy do nich: fonoholizm (uzależnienie od telefonu prowadzące do przeciążenia poznawczego), nomofobia (lęk związany z rozłąką z telefonem), cyfrowa bezsenność (związany z naświetlaniem oczu przez wyświetlacz oraz chęć porannego wstawania dla kontaktu z telefonem), fomo (lęk przed pominięciem czegoś w internecie), brak motywacji (telefon daje szybkie wygrane, do których nie trzeba specjalnie się przygotowywać) do tych zagrożeń dochodzi wzrost agresji i przemocy, trudności w uczeniu się, niezdolność budowania relacji i przewlekły stres. Do lamusa, można odesłać badania koncernów produkujących sprzęt elektroniczny o wzroście spostrzegawczości czy zwiększaniu pola widzenia.

Gratuluję ekipie PSYCHOSPORTICA podjęcia się trudu organizacji konferencji, która udowadnia że sport może dawać wiele radości i pomagać w radzeniu sobie z problemami w wielu aspektach życia ludzkiego.

                                                                                                                      Marek Ostrowski
Fot: Marek Ostrowski, PsychoSportica, Pisa Barczewo

{gallery}2018/sport/35{/gallery}

Przewiń do góry
Skip to content