ANNA BAŁDYGA NAGRODZONA PRZEZ RADIO OLSZTYN

Anna Bałdyga z Mazuchówki zwyciężyła w konkursie Radia Olsztyn „Jawor – u źródeł kultury”, w kategorii rękodzielnictwa.

 Celem konkursu jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców z Warmii i Mazur, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje. W konkursie wyróżniono następujące kategorie: solista – śpiewak lub instrumentalista, zespoły folklorystyczne (w tym dziecięce i młodzieżowe), kapela ludowa, rękodzieło i sztuka ludowa, animator kultury.

Anna Bałdyga specjalizuje się w tkactwie tradycyjnym oraz plastyce obrzędowej. Jak sama przyznała, pasję wyniosła z domu:

W tkactwie tradycyjnym wykorzystuję różne techniki, których nauczyła mnie mama. Od zwykłych szmaciaków po tkaninę dwuosnowową.

Od wielu lat prowadzi także kursy tkactwa tradycyjnego w Akademii Łucznica w Łucznicy, zajmuje się również plastyką obrzędową – robiąc m.in. palmy kurpiowskie czy kwiaty z bibuły.

Drugie miejsce w konkursie zajęła olsztynianka Anna Farańczuk, wykonująca pisanki na skorupkach z wydmuszek kurzych i gęsich metodą batikową – pisanie woskiem. Trzecia nagroda przypadła Romanowi Guzkowi z Brzozowa, specjalizującemu się w plecionkarstwie z wikliny.

Jury konkursu przyznało także wyróżnienia, które trafiły do Czesława Ochnio z Budzewa, zajmującego się wyplataniem tradycyjnych wieńców dożynkowych oraz Stanisława Rudnika z Ełku, wykonującego rzeźby ludowe.

(źródło: Radio Olsztyn)

 

Przewiń do góry
Skip to content