Apel

        A P E L

17 września – 79-tą rocznica ataku Sowietów na Polskę.

17 września 1939 r. „ Czwarty rozbiór Polski” – to jedna z najważniejszych dat, jakie powinniśmy pamiętać z historii XX wieku. Niestety przez blisko 50 lat po zakończeniu II wojny światowej ta data była Top Secret. Nie czczono jej w Polsce, nie uczono o niej w polskich szkołach naszych rodziców. Jeśli już o niej czasem mówiono, to tylko szeptem w domach.

Każdy, kto głośno przypominał, co się wtedy naprawdę stało mógł zniknąć w niewyjaśnionych okolicznościach, lub przysporzyć sobie i swojej rodzinie wielu problemów prywatnie ale także w szkole oraz pracy.

Dzisiaj jesteśmy wolni, żyjemy w niepodległej i suwerennej Ojczyźnie, możemy i powinniśmy mówić, pisać, śpiewać, pokazywać w internecie, to o czym wielu miało nadzieję, że zapomnimy, że udało im się wymazać z naszej pamięci Ludzi Niezłomnych, płynących pod prąd.

Data 17 września to sprawdzian naszej Polskości, tak jak zbrodnia Katyńska, tak jak Żołnierze Podziemia Niepodległościowego, jak ich ofiara krwi. Większość powie, po co to rozpamiętywać, lepiej żyć dniem dzisiejszym i myśleć o tym co jutro. Ale jak planować jutro, by nie popełnić wczorajszych błędów? Jak iść do przodu, nie wiedząc skąd się przybyło? Jeśli my zapomnimy o nich – świat zapomni i o nas. Mamy swoje talenty – użyjmy ich, by być dobrym i prawym Polakiem. To w naszych rękach jest przyszłość Polski. Budujmy Jej dobrobyt, a Ci pochowani w tej mogile będą nam błogosławić z góry, wdzięczni, że ich poświęcenie nie poszło na marne.

                                             TAK     NAM   DOPOMÓŻ   BÓG

     Uczestnicy II Ogólnopolskiej Sztafety Szlakiem Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych

                                                   Gajrowskie – Wydminy

                                              Orłowo – 16 września 2018 rok

Przewiń do góry
Skip to content