Bieg Tropem Wilczym Wydminy

biegTropem Wilczym, Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych to największy bieg pamięci w kraju. Hołd Żołnierzom Wyklętym oddadzą również biegacze w Wydminach.

Historia Wydmin związana jest z osobą ppor. Kazimierza Chmielowskiego ps. Rekin. 14 lutego 1946 roku konny pluton pod jego dowództwem opanował Wydminy. Partyzanci rozstawili posterunki i wywiesili na rynku flagę z orłem w koronie. Tego dnia Wydminy były w Wolnej Polsce.

Od lipca 2015 roku plac przed wydmińskim kościołem nosi nazwę Skwer Żołnierzy Wyklętych. Wcześniej na jego skraju postawiono pomnik pamięci Żołnierzy Wyklętych z wmurowaną tablicą dedykowaną ppor. Kazimierzowi Chmielowskiemu.

Bieg Tropem Wilczym w Wydminach odbędzie się 26 lutego. Obowiązuje limit uczestników, decyduje kolejność zgłoszeń. Wszyscy otrzymają pamiątkowe medale, koszulki i materiały informacyjne. Początek biegu zaplanowany jest na godzinę 13:00. Centralnym miejscem tego wydarzenia będzie Skwer Żołnierzy Wyklętych. Biegacze pokonają symboliczny dystans 1963m. 1963 to data śmierci ostatniego  żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego Józefa Franczaka Franczaka ps. „Lalek”, „Laluś”. Wydmińska trasa przebiegnie  aleją wokół Jeziora Wydmińskiego i most garbaty, jedną z głównych atrakcji turystycznych Wydmin.  Bieg ma wymiar patriotyczny, nie będzie pomiaru czasu i klasyfikacji miejsc.

Bieg podzielony zostanie na trzy grupy wiekowe: Bieg Główny (1963 m), Bieg dla uczestników w wieku do 8 lat (500 m), Bieg dla uczestników w wieku 9-12 lat (1050 m).

Formularz zapisów i regulamin znajdują się na https://elektronicznezapisy.pl/event/1368.html

Przewiń do góry
Skip to content