Bieg Wilczym Tropem 4 marca

4 marca 2018 roku już po raz trzeci w Gminie Wydminy przeprowadzono imprezę biegowo-historyczną „Tropem Wilczym”. Jest to Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Bieg ten nabiera szczególnego znaczenia na terenie naszej Gminy – to przecież tu została stoczona 16 lutego 1946 roku największa bitwa podziemia niepodległościowego na terenie Warmii i Mazur. A jak podają historycy była to największa bitwa w Polsce w 1946 roku.

Tymi właśnie słowami wójt gminy Pan Radosław Król przywitał uczestników biegu. Wspomniał On również , że byliśmy pierwszą gminą w powiecie giżyckim, która podjęła się organizacji Biegu. Cieszy nas fakt , że w tym roku impreza ta organizowana jest również już w Giżycku, Węgorzewie , Piszu i w innych okolicznych miejscowościach. W minioną niedzielę, przy przepięknej słonecznej pogodzie biegano na trasie dookoła jeziora Wydmińskiego przez Most Garbaty. Start i meta to Skwer Żołnierzy Wyklętych. Przed rozpoczęciem Biegu odśpiewano hymn a następnie, delegacje uczestników i organizatorów złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Sygnał do Biegu dała sekretarz gminy Pani Alicja Romanowicz.

Wszyscy uczestnicy w ramach pakietu startowego otrzymali koszulki patriotyczne, biało -czerwone opaski , okolicznościowe interesujące książki a na mecie każdy został udekorowany specjalnym medalem. Na zakończenie uroczystości biegacze wraz z opiekunami zostali zaproszeni przez Wójta Gminy na tzw. żołnierską zupę regeneracyjną.

Jak co roku organizatorami Biegu w gminie Wydminy byli Wójt Gminy Wydminy oraz organizacje pozarządowe skupione w Związku Stowarzyszeń „Sztafeta Pokoleń”.

Nad przebiegiem imprezy czuwał i prowadził w niezwykle profesjonalny sposób przedstawiciel organizatorów, mieszkaniec gminy Wydminy – Paweł Grądzki

W tym roku Bieg Pamięci odbywal się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP, który przesłał list do biegaczy i organizatorów Biegu.

 

W przeddzień Biegu delegacja z gminy Wydminy złożyła kwiaty na grobie zmarłej w 2017 roku

por. Krystyny Straczyckiej ps.”Krystyna”. Pod patronatem ś.p. por. „Krystyny ” odbył się pierwszy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wydminach w 2016 roku.

 

{gallery}2018/wykleci/05{/gallery}

Przewiń do góry