Czy podczas ferii zimowych uczniowie chętnie odwiedzają swoją szkołę?

DSC 0364Czy podczas ferii zimowych uczniowie chętnie odwiedzają swoją szkołę? Przykład Gminy Wydminy pokazuje, że jest to możliwe.

Ferie to z pewnością czas odpoczynku od nauki i szkoły. Pomimo tego ponad 40 uczniów z Gawlika Wielkiego i Wydmin licznie przybywało do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach, aby uczestniczyć
w tegorocznym półzimowisku.

Opiekunowie przygotowali dla nich bardzo bogaty program, aby mogli oni mile
i bezpiecznie spędzić wolny czas. Półzimowisko było pełne atrakcji, odbywały się liczne wycieczki, zajęcia sortowe czy terapeutyczne oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu.

W tym roku, cykliczne półzimowisko prowadzone było w drugim tygodniu ferii. Każdy dzień rozpoczynał się zdrowym i pożywnym śniadaniem. Taka dawka energii pozwalała na sporą aktywność uczniów, którzy z ogromnym zapałem uczestniczyli we wszystkich zajęciach.

Dzień pierwszy uczestnicy półzimowiska spędzili na zabawach i grach sportowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz zajęciach z terapeutą. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w konkurencjach sportowych. Podczas tych zajęć dzieci musiały wykazać się dużą sprawnością fizyczną, ale przede wszystkim uczyli się zdrowej rywalizacji sportowej w duchu „fair play”.Podczas zajęć terapeutycznych, podnosili swoją świadomość, dotyczącą przyczyn sięgania po nikotynę, alkohol i inne środki odurzające. Poznawali skalę ryzyka związanego z paleniem papierosów, piciem alkoholu
i podejmowaniem prób eksperymentowania z narkotykami. Nabywali też umiejętności obrony przed uzależnieniami, ćwiczyli zachowania asertywne. Podczas zajęć propagowaliśmy zdrowy styl życia bez nałogów i uzależnień, czego wynikiem były przygotowane prace plastyczne.

Główną atrakcją w drugim dniu był kulig. Połączenie tej formy spędzania czasu wolnego z zabawami na śniegu, budową prowizorycznego schronienia czy zimową grą
w piłkę nożną pozwoliło mile i zdrowo zagospodarować czas wolny w sposób aktywny. Na zakończenie dnia, zmęczeni i głodni zarówno uczniowie jak i ich opiekunowie chętnie zajęli się pieczeniem kiełbasek i wspólnymi dyskusjami przy ognisku.

Kolejne dwa dni uczniowie spędzili poza Wydminami.  W środę, odwiedzili kino Planet Cinema w Ełku, gdzie obejrzeli bajkę animowaną pt. „Sing”. Opowieść animowana oświecie zamieszkanym przez zwierzęta, które zmagają się z własnymi słabościami, marzeniami i sprawami dnia codziennego doskonale odzwierciedliła problemy dnia codziennego oraz pozytywne aspekty ich zwalczania. Czwartek to zabawy na ełckiej pływali, gdzie głównym aspektem było przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania
z basenu oraz otwartych zbiorników wodnych, których w naszym regionie nie brakuje.

Ostatni dzień to czas podsumowania akcji bezpieczeństwa. Odwiedziny w straży pożarnej i wykład połączony z niesamowitym pokazem to wspaniała zasługa miejscowych druhów.  Kolejny długi spacer wokół jeziora wydmińskiego, pozwolił na zwrócenie uwagi, na rozwijanie własnych potrzeb ruchowych przez młodych mieszkańców.

Choć czas spędzony podczas ostatniego tygodnia ferii upłynął bardzo szybko, był to jednak czas spędzony w miłej i przyjaznej atmosferze. Humor i dobra zabawa dopisywała wszystkim uczestnikom. Ze swojej strony pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym osobom reprezentującym samorząd terytorialny i miejscowe szkoły. Duże podziękowania, należą się również rodzicom uczestników wydarzenia, którzy długimi godzinami wspierali akcję.

Tamara Olszewska

Marek Ostrowski

Foto: Robert Kasprowicz, Marek Ostrowski, Joanna Żukowska, Tamara Olszewska

{gallery}1heniek{/gallery}

Przewiń do góry
Skip to content