16 i 17 września b.r. na terenie gminy Wydminy obchodzono Dni Pamięci Agresji ZSRR na Polskę. Został otwarty Szlak Edukacyjno -Historycznego Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie -Wydminy oraz odbył się koncert pieśni patriotycznej. Niedziela przebiegała natomiast na sportowo – wystartowała pierwsza Ogólnopolska Młodzieżowa Sztafeta Szlakiem Żołnierzy Wyklętych.
Poza mieszkańcami gminy w uroczystościach wzięła udział młodzież z całej Polski – uczestnicy Ogólnopolskiej Sztafety Szlakiem Żołnierzy Wyklętych. W sobotę przy kościele w Wydminach uroczyście odsłonięto tablicę, która jest częścią Szlaku Edukacyjno – Historycznego Gajrowskie-Wydminy. Po złożeniu wiązanek i zapaleniu zniczy pod obeliskiem Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, zebrani uda1i się na plac w centrum Wydmin. Tutaj odbył się krótki wykład Michała Ostapiuka, historyka z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku o agresji ZSRR na Polskę. Głos zabrał również Romuald Rajs – syn kpt. „Burego” dowódcy 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Po krótkiej lekcji historii na scenie zaprezentowali się Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski, znani w całym kraju bardowie pieśni patriotycznych.
Niedziela to część kulminacyjna tegorocznych Dni Pamięci na terenie gminy. Po Mszy św. w kościele p.w. Królewicza Kazimierza w Orłowie i po uroczystościach na miejscowym cmentarzu przy grobach żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady NZW, uczestnicy udali się do Gajrowskich. Tu odsłonięto tablicę upamiętniającą bitwę stoczoną w lutym 1946 roku. Była to największa bitwa antykomunistycznego podziemia na Warmii i Mazurach. Żołnierze 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego walczyli z grupą operacyjną wojsk NKWD, LWP i Urzędu Bezpieczeństwa.
Z miejsca pierwszego pochówku Żołnierzy NZW w Gajrowskich wystartowała Ogólnopolska Młodzieżowa Sztafeta Szlakiem żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy. Wzięła w niej udział młodzież m.in. z Ełku, Olecka, Elbląga, Świętajna, Wydmin i Gawlików Wielkich. Udział w Sztafecie wzięli również uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie. W sztafecie znajdowało się 17 zawodników symbolizujących dzień agresji ZSRR na Polskę. Meta biegu była na Skwerze Żołnierzy Wyklętych w Wydminach.
Organizatorami tegorocznych obchodów Dni Pamięci była Gmina Wydminy, Gmina Świętajno oraz Związek Stowarzyszeń „Sztafeta Pokoleń”. Projekt współfinansowany był przez Ministra Obrony Narodowej oraz Wójta Gminy Wydminy. Wszyscy uczestnicy Sztafety zapowiedzieli swój udział w następnym roku.
{gallery}2017/wykleci/06{/gallery}