DROGA DO MISTRZOSTW POLSKI POLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ

Mijający rok szkolny i sezon rozgrywek piłkarskich, był niezwykle udany dla młodych sportowców, zrzeszonych w uczniowskim klubie sportowym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach. Tytuł mistrzowski w rozgrywkach ProTrainUp Ekstraklasy Wojewódzkiej WMZPN jest efektem ogromnej pracy wykonanej przez uczniów i nauczycieli, którzy wielokrotnie musieli mierzyć się z wieloma przeciwnościami, również tymi związanymi z ryzykiem choroby.

 

Początek 2021 roku, pozwolił nam jedynie na prowadzenie treningów w warunkach zewnętrznych. Mimo braku zadaszonego boiska, mieliśmy możliwość spotykania się. Dzięki zaangażowaniu w pracę z młodzieżą i udziałowi w Programie Certyfikacji PZPN, otrzymaliśmy oficjalną zgodę na trenowanie mimo panującej pandemii. Decyzja rodziców w tym przypadku była również jednomyślna. Uczniowie trenowali i uczestniczyli w meczach oraz turniejach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, które pomogły nam w uniknięciu zakażenia Covid-19.

Drugi semestr rozpoczęliśmy od bardzo dobrych występów w Ogólnopolskim Pucharze Zimy 2021, który łączył ze sobą rozgrywki na boiskach zewnętrznych, jak również w halach sportowych pod koniec zimy. Zwycięstwa z zespołami Białych Orłów Warszawa, Gedanii Gdańsk, Jagiellonii Białystok, Wigier Suwałki oraz porażka z Akademią Piłkarską Waleczni Ostrołęka (Wilkasy, 09.01.21, Olecko, 5.01.21 i 13.02.21, Suwałki, 30.01.21 i 06.03.21 i Mrągowo, 06.02.21), dały nam niespodziewane zwycięstwo w cyklu turniejów. W dobie pandemii, kiedy sport szkolny został zawieszony i ma ogromne problemy z powrotem do stanu sprzed kilku miesięcy, pozostał nam udział w rywalizacji międzyklubowej, w której z pewnością nie byliśmy faworytami. Zwycięstwo w wersji ogólnopolskiej rozgrywek, dodało nam pewności siebie, co udowadnialiśmy również w wojewódzkiej wersji Pucharu Zimy 2021. Tutaj również zajęliśmy pierwsze miejsce (Czarni Olecko, Mazuria Giżycko, Granica Kętrzyn, MSA Mrągowo) – Olecko, 20.02.21, Mrągowo, 14.03.21 i Kętrzyn, 26.03.21. Oba sukcesy, dały nam kwalifikację do międzynarodowego turnieju Wrocław Winter CUP 21, w którym mieliśmy zmierzyć się m.in. z zespołami Śląska Wrocław czy Sparty Praga. Niestety moja choroba i konieczność przejścia kwarantanny, zmusiła nas do rezygnacji z tego występu.

Kilka dni później, wchodzimy na krótki czas na zajęcia w hali sportowej. Tutaj bardzo szybko pojawiają się dwa znaczące sukcesy w rywalizacji ogólnopolskiej. W konfrontacji z zespołami z naszego regionu oraz województwa podlaskiego i mazowieckiego, zdobywamy dwukrotnie tytuł mistrzowski podczas turniejów DON BOSKO CUP 2021 i JUNIOR CUP 2021.

Bardzo dobre występy naszych uczniów, zostały zauważone przez przedstawicieli renomowanych klubów piłkarskich i przedstawicieli Polskiego Związku Piłki Nożnej. Skutkuje to powołaniem Bartosza Rolnika i Dawida Waleriańskiego na ogólnopolski turniej Copalnia Talentów (Kraków, 20-21.02.2021), podczas którego reprezentowali barwy suwalskich Wigier. Mimo nie najlepszego występu drużynowego, w bardzo mocno obsadzonych rozgrywkach, nasz wychowanek Bartek Rolnik został wybrany najlepszym zawodnikiem ekipy z województwa podlaskiego.

Ten fakt z pewnością nie umknął skautom PZPN, ponieważ od tego turnieju Bartek zaczął reprezentować naszą społeczność w barwach kadry województwa warmińsko – mazurskiego.

Czas odpoczynku i regeneracji poświęcaliśmy na zajęcia nauki i doskonalenia pływania, które zostały częściowo sfinansowane przez rodziców i uczniowski klub sportowy. Oprócz walorów integracyjnych i zwiększenia świadomości dotyczącej bezpieczeństwa nad wodą, młodzi piłkarze mieli możliwość odnowy biologicznej po wyczerpującym początku roku (Ełk, 05,12,19 i 26.02.2021). Drugim takim akcentem, był wyjazd na zimowy obóz sportowy do Zakopanego (7-12.03.2021), który pozwolił na doskonalenie umiejętności jazdy na nartach oraz wsparcie psychologiczne w trudnych warunkach zmieniającej się pandemicznej rzeczywistości. Dlatego jako uczniowie reprezentujący szkołę oraz społeczność lokalną, liczymy na możliwość udziału w regularnych zajęciach na basenie od nowego roku szkolnego 2021/2022 w ramach programu finansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pozwoli to nam na regenerację organizmu po wyczerpujących przygotowaniach.

Początek marca, to również okres rozpoczęcia szkoleń oraz kontroli przedstawicieli PZPN w naszym uczniowskim klubie sportowym. Szkolenia, obejmowały swoim programem, głównie problematykę radzenie sobie w trudnych sytuacjach przez młodych zawodników, wspieranie ich umiejętności technicznych oraz taktycznych i poznawanie prze nich zasad zdrowego stylu życia. Audyt roczny (06.03.2021) i cztery wizyty kontrole (17.02.2021, 25.03.2021, 13.05.2021 i 18.06.2021) zostały za każdym razem ocenione pozytywnie.

Nagrodą za wytrwałość i systematyczną pracę, był nasz udział w ogólnopolskim turnieju Apart Hotel Uniejów CUP 2021 (19-21.03.2021). Trzydniowe zmagania, w którym mierzyliśmy się m.in. ze Zniczem Pruszków (macierzystym klubem najlepszego napastnika 2021 roku – Roberta Lewandowskiego) oraz innymi zespołami z całej Polski, o mały włos nie zakończyłby się niespodzianką, związaną z kolejnym miejscem na podium naszej ekipy. Pozycja trzecia po pierwszym dniu zmagań oraz awans na drugie miejsce po dniu drugim napawał nas optymizmem. Niestety podczas ostatniego dnia spotkań, zmęczenie i kontuzje kilku zawodników, nie pozwoliły utrzymać pozycji na podium i w tej imprezie musieliśmy zadowolić się udziałem na poziomie ogólnopolskim i miejscem poza strefą medalową.

Turniej ten wpłynął bardzo pozytywnie na dalszy przebieg naszych zmagań sportowych. Bartosz Rolnik systematycznie zaczyna uczestniczyć w konsultacjach kadry wojewódzkiej oraz meczach międzywojewódzkich (Mrągowo, 05.03.21, Ostróda, 20.04.21, Gdańsk, 01.06.2021, Solec Kujawski 08-09.06.2021). Jego bardzo dobre występy przyczyniły się do kolejnych powołań również dla młodszych kolegów (Nowe Miasto Lubawskie, 22-24.06.2021 i Ostróda, 23.06.2021).

Szereg działań w trudnym czasie pandemii, pomógł nam przejść przez ten okres bez większych uszczerbków na zdrowiu. Mieliśmy stałą możliwość rozwijania zainteresowań uczniów. Zostaliśmy mistrzami wojewódzkiej ligi, na najwyższym jej poziomie Ekstraklasy, wygrywając osiem z dziesięciu spotkań, między innymi na własnym boisku ze Stomilem Olsztyn. Bartek Rolnik będzie reprezentował naszą grupę podczas rozgrywanych w Poznaniu (27.06.-03.07.2021) Mistrzostw Polski U13. W podobnym czasie pozostała część drużyny wystąpi w międzynarodowym turnieju Wroclaw Trophy 2021 (01-04.07.2021). Podsumowaniem naszych działań w czasie trwającej pandemii, będzie wspieranie mentalności grupy podczas wyjazdu do Jastrzębiej Góry nad morzem Bałtyckim, gdzie w dniach 7-14 lipca br. odbędzie się letni obóz sportowy…

Reprezentacja LUKS Sport z Kulturą ZSO Wydminy w drugim semestrze roku szkolnego 2020/2021: Oliwier Perdion, Jakub Maczyszyn, Arkadiusz Syrnicki, Oskar Zań, Piotr Modzelewski, Florian Kasak, Rafał Roman, Oskar Świątkowski, Wojciech Kasprowicz, Przemysław Krajewski, Jeremiasz Michałowski, Dawid Waleriański, Kacper Grześkowicz, Jan Konopko, Filip Dziki, Natan Dąbrowski, Bartosz Milewski, Wiktor Ostrowski, Olaf Samsel, Włodek Skowron, Kacper Kisiel, Dominik Romanowski, Piotr Pośrednik, Bartosz Rolnik i Krystian Kuźmiński.

 Marek Ostrowski

{gallery}2021/sport/5{/gallery}

Przewiń do góry
Skip to content