Dziękujemy, że pamiętacie o żołnierzach wyklętych

 

   

    Rok 2021 jest wyjątkowy dla Gminy Wydminy ze względu na 75-lecie bitwy pod Gajrowskimi. Dnia 16 lutego 1946 r. ponad stu żołnierzy 3. Brygady Wieleńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego stacjonujących we wsi zaatakował wielokrotnie liczniejszy oddział pościgowy złożony z funkcjonariuszy NKWD, UB i LWP. W bitwie poległo kilkunastu żołnierzy podziemia. 3.Brygada Wileńska NZW pomimo strat zdołała wyrwać się wojskom ówczesnej władzy i powrócić na Białostocczyznę. To największa w powojennej historii Mazur bitwa z udziałem antykomunistycznego podziemia.

     Pragniemy należycie uczcić tych, którzy walczyli o wolną Polskę i przelewali krew na naszej ziemi. Wspólnie zaplanowaliśmy działania mające na celu godne upamiętnienie tamtych wydarzeń.

     Dziękujemy wszystkim tym, którzy włączyli się w obchody 75. rocznicy bitwy pod Gajrowskimi i pamiętają o żołnierzach wyklętych poległych na Ziemi Wydmińskiej. Gmina Wydminy oraz Gmina Świętajno ze współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz parafią w Orłowie dnia 16 lutego skromnie i ścisłym reżimie sanitarnym, upamiętniła to wydarzenie. Dziękujemy Stowarzyszeniu „Dla Niepodległej” za włączenie się w program obchodów. Dziękujemy też wszystkim uczestnikom wydarzeń patriotycznych,  składającym kwiaty i palącym znicze w Panteonie Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych w Orłowie i pod pomnikami upamiętniającymi naszych bohaterów. Mamy nadzieję, że latem sytuacja epidemiologiczna unormuje się na tyle, że będzie można w szerwszym gronie uczcić jubileusz i poległych.

Wójt Gminy Wydminy Radosław Król

Komitet Organizacyjny Obchodów 75. Rocznicy Bitwy pod Gajrowskimi

{gallery}2021/inne/3{/gallery}

Przewiń do góry
Skip to content