Dzień Nauczyciela w biegu. Oczywiście w Wydminach.

„Stop Zwolnieniom z WF-u!”, powiedzieli nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach. Kadra pedagogów w tym roku po raz pierwszy dołączyła do Zakładu i obok drużyny uczniów stanęła na starcie niepowtarzalnego wyścigu sztafetowego. Ich rywalem w biegu na dystansie dwudziestu kilometrów był Bartłomiej Osior, mistrz Polski nauczycieli w maratonie.

Wydmińska szkoła jest prawdopodobnie jedyną w kraju, która w tak wyjątkowy sposób świętuje 14 października, czyli Dzień Edukacji Narodowej. Od kilku lat najważniejszym wydarzeniem tego dnia jest symboliczny Zakład zawierany między sztafetami uczniów klasy sportowej, Bartłomiejem Osiorem, a od tego roku także gronem pedagogicznym.
Historia wydmińskiego Zakładu zaczęła się bardzo niewinnie. Trzy lata temu Bartłomiej Osior rzucił wyzwanie swoim uczniom. „Założę się, że wygram z wami bieg na 20 kilometrów. Ja pobiegnę sam, a wy możecie zmieniać się co kilometr”. Z bardzo spontanicznego pomysłu zrodziła się cykliczna impreza, która z roku na rok nabiera coraz większej mocy. W tym roku patronat honorowy nad Zakładem objął Minister Sportu i Turystyki Adam Korol.
Wieczorne spotkanie na stadionie oficjalnie otworzyli Wójt Gminy Wydminy Radosław Król i Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach Eliza Szwed. Gościem specjalnym był Paweł Papke, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a przed kilkoma laty wielokrotny reprezentant kraju w tejże dyscyplinie. Przedstawiciel Ministerstwa Sportu i Turystyki bez wahania przyjął zaproszenie do sztafety nauczycieli, zamieniając wyjściowy garnitur na strój sportowy. Jego śladami poszedł Marek Konopka, prezes Warmińsko Mazurskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe.
Wspólną rozgrzewkę fitness poprowadziła utytułowana biegaczka z Wydmin, Fitharmonia Beata Pokrzywińska-Osior. Blisko sto osób ubranych w koszulki STOP ZWOLNIENIOM Z WF-u wprawiło swoje ciała w rytmiczny ruch. Na płytę stadionu wyszli nauczyciele, uczniowie, członkowie klubu BiegamBoLubię Wydminy oraz zebrani kibice. Sygnał do startu dali Radosław Król, Eliza Szwed, Paweł Papke, Marek Konopka i Franciszek Pawłowski. Zgodnie z niepisanym regulaminem drużyny klasy IIA gimnazjum i BiegamBoLubię zmieniały się co 1 km, natomiast nauczyciele pałeczkę przekazywali sobie co 400m. Główny prowodyr Bartłomiej Osior samotnie pokonywał 50 okrążeń stadionu. Oczywiście z własnej potrzeby, ciała i ducha. Kibice nikomu nie szczędzili oklasków, a prowadzący Marek Ostrowski z wielkim kunsztem zapowiadał kolejnych zawodników przejmujących pałeczki sztafetowe.
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że nie o wyniki w tym wszystkim biegało. Chociaż nazwa imprezy niewątpliwie zobowiązywała. Całą zabawę wygrał gościnnie występujący klub BiegamBoLubię Wydminy. Za nimi finiszował Bartłomiej Osior. Kolejne miejsca zajęli uczniowie klasy sportowej II A Gimnazjum i młodzi piłkarze Sport z Kulturą Wydminy. Nauczyciele w zwycięskim szyku jako ostatni wbiegli na metę. Zakładowych pierwszaków roznosiła energia, tańczyli, śpiewali i bawili się w najlepsze. „ Jak tylko padł pomysł, żeby w tym roku wystawić sztafetę nauczycieli zastanawiałem się, czy wśród pięćdziesięciu znajdzie się tych dwudziestu wspaniałych. Znalazło się i jestem z nich bardzo dumny. Wydmińskie Belfry zapowiadają, że za rok tak tanio skóry nie sprzedadzą. Mało tego! Nieoficjalnie dowiedziałem się, że na rok 2016 rzucili już wyzwanie rodzicom dzieci szkolnych! Będzie się działo!” – opowiada z uśmiechem Bartek Osior. „Dzięki Idee Kaffee za porcję ciepłej i zdrowej energii, Eko-Piekarni, za to, że było pysznie, a Ministerstwu Sportu i Turystyki za to, że kampania STOP ZWOLNIENIOM Z WF-U w końcu przybiegła do Wydmin!”.

{gallery}kultura/d_nauczyciela_w_biegu{/gallery}

 

Przewiń do góry