Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

10 kwietnia br. w rocznicę katastrofy smoleńskiej oddaliśmy hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Po mszy św. zgromadziliśmy się w przedsionku Kościoła pw. Chrystusa Zbawiciela w Wydminach, przed tablicą poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej. W imieniu Wójta Gminy Wydminy Radosława Króla, Sekretarz Gminy Wydminy Alina Romanowicz przypomniała nam o tragedii Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku jak również o katastrofie smoleńskiej. Następnie udaliśmy się za budynek kościoła, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod dębem upamiętniającym por. Stanisława Jaworskiego zamordowanego w Katyniu. Wśród obecnych byli Skarbnik Gminy Wydminy Elżbieta Sosnowska, radni Małgorzata Myszkowska, Krystyna Pindur, Waldemar Wilgocki, a także Państwo Bogdan i Maria Skibowie oraz Dyrektor ZSO w Wydminach Dorota Fiedorczyk wraz z młodzieżą wydmińskiego liceum.

Należy pamiętać, że zbrodnia katyńska nie była jedyną taką jaka miała miejsce w tamtych czasach. Również udaliśmy się do Zelek, na teren parafii, gdzie przy kościele pw. Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, rośnie dąb upamiętniający ks. mjr. Ignacego Drozdowicza zamordowanego w Charkowie. Wraz z nim zginęło tam ok 3.800 jeńców.

Następnie udaliśmy się do Orłowa, pod Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Tam również jest pomnik pamięci. Dąb upamiętniający asp. Policji Państwowej Marcina Jaworowskiego zamordowanego w Twerze. Wraz z nim zginęło ok 6.300 jeńców. Oddaliśmy hołd wraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich. Ciekawostka: Marcin Jaworowski był bratem dziadka Karola Romanowicza – który także pracuje w policji.

11 kwietnia br. uczciliśmy pamięć ofiar zbrodni katyńskiej na placu ZSO w Wydminach. Sekretarz Gminy Wydminy Alina Romanowicz, Skarbnik Gminy Wydminy Elżbieta Sosnowska, Zastępca Dyrektor ZSO w Wydminach Janina Dubnicka wraz z nauczycielami i uczniami Szkoły Podstawowej w Wydminach oddali hołd, złożyli kwiaty i zapalili znicz pod dębem upamiętniającym kpt. Eugeniusza Grapowa zamordowanego w Katyniu. Wraz z nim zginęło ok. 4.400 jeńców.

13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, zapraszamy do odwiedzenia dębów katyńskich na terenie naszej Gminy.

{gallery}2022/inne/48{/gallery}

Przewiń do góry