Mazurski Festyn Ekologiczny „Eko-Logika” w Wydminach

 

Mazurski piknik z rozmowami o odpadach w tle, to znak rozpoznawczy festynu „Eko-Logika”. Tradycyjnie nie zabraknie dobrej kuchni                                oraz tematycznych stoisk edukacyjnych.

Organizator imprezy Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami poprzez kulturalno–rozrywkowe wydarzenia i dobrą zabawę, stara się przybliżać uczestnikom proekologiczną tematykę  i edukować w zakresie gospodarki odpadami. Tegoroczna Eko-Logika oferowała będzie szereg tematycznych stoisk edukacyjnych.

Kwiaty za odpady, kompost „Żyźniak”, warsztaty recyklingowe, kolory holi i dmuchańce!

Główną atrakcją Srokowskiej imprezy będzie „Mazurski automat do butelek”, w którym będzie można zamienić butelki PET na sadzonki kwiatów. Obowiązują proste zasady, za każde przyniesione 20 butelek PET (nie zgniecione wraz z nakrętką) , wydajemy roślinę. Obowiązuje limit 5 roślin na osobę. Do roślin przyda się dobry nawóz. Zapraszamy do przetestowania nawozu organicznego powstałego z odpadów bio o nazwie „Żyźniak” w ZUOK Spytkowo. „Akademia młodego recyklera”  to miejsce w którym powstaje „coś z niczego”. Uczestnicy zabawy wykonają obrazki w 3D, węże z korków od butelek, słonie z rolek po papierze toaletowym, rakiety z rolek po ręcznikach papierowych, żółwie ze spodów po butelkach plastikowych, pociągi rolek po papierze toaletowym, popity, kolorowanki dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją stoiska będą bańki mydlane, balony, eksplozja kolorów (holi). Dobrą zabawę dla najmłodszych zagwarantują także odpadowe gry i zabawy: tematyczny twist, wieloformatowe  gry planszowe, segregacja odpadów na wesoło czy quiz odpadowy, zmagania sportowe rzuty do celu, odpadowe kręgle oraz  skrzynia „zgadula. Tuż obok  stoiska z grami, znajdować się będzie ogromna dmuchana zjeżdżalnia i tor przeszkód. Specjalne atrakcje skierowane do najmłodszych przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Wydminach.

Śmieciarka dwukomorowa czy Antyazbestowe Miasteczko?

„Jak działa śmieciarka” to stoisko zorganizowane przez firmę transportującą odpady. W ramach tego stoiska goście wydarzenia poznają szczegóły pracy operatora śmieciarki. Bedzie to niesamowita okazja do zbaczania „od środka” pojazdu odbierającego odpady oraz sprawdzenia, czy rzeczywiście posiada dwie komory do gromadzenia odpadów. Natomiast tajemniczo brzmiące „Antyazbestowe miasteczko” to miejsce, w którym porusza się problematykę usuwania wyrobów zawierających azbest, możliwości finansowania usuwania azbestu oraz stosowania alternatywnych pokryć dachowych.

Koncerty, konkursy i dobre jedzenie.

Na scenie wystąpią Wydminersi z Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach.  Jako gwiazda główna  wystąpi Załoga dr. Bryga. Podczas imprezy nastąpi rozstrzygnięcie konkursów ekologicznych, ogłoszonych przez MZMGO („Rady na Odpady” i „Konkurs  zbiórki makulatury”). Kuchnia ZERO WASTE (gotowanie bez marnowania), czyli dania serwowane przez giżyckich kucharzy Olę Juszkiewicz i Dariusza Barygę w formule live cooking, zachwycą nie jedno podniebienie.  

Mobilny punkt informacyjny

W ramach festynu mieszkańcy będą mogli załatwić sprawy urzędowe związane z gospodarką odpadami w mobilnym punkcie informacyjnym. Pracownicy MZMGO odpowiedzą na pytania w zakresie zbiórki odpadów komunalnych, przyjmą deklaracje wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, przedstawią program usuwania odpadów pochodzenia rolniczego (folia rolnicza) oraz azbestu, przyjmą też wnioski chętnych do udziału w programach.

Do zobaczenia w Wydminach

Mazurskim jeziorom, łąkom i lasom wciąż daleko do idealnej czystości. Trzeba też dążyć do ograniczenia ilości produkowanych odpadów i zwiększenia odzysku surowców wtórnych. Zapraszamy mieszkańców Srokowa do aktywnego udziału w Mazurskim Festynie Eklogicznym Eko-Logika. Plac przy plaży w Wydminach, 8 czerwca 2023 (sobota) od 11:00.

Przewiń do góry