I Maraton Wydminy przeszedł do historii

Nikt wcześniej w Powiecie Giżyckim nie odważył zrealizować takiego wyzwania. Fundacja Dystans, przy ścisłej współpracy z Gminą Wydminy, Gminą Kruklanki oraz wieloma firmami i instytucjami kilka miesięcy temu podjęła się organizacji I Maratonu Wydminy. Efekt??? Fantastyczna atmosfera, wyłonieni Mistrzowie Polski LZS w Maratonie, niezwykle widowiskowe biegi dziecięce i przede wszystkim niesamowita satysfakcja. I uczestników, i organizatorów.
 
Pierwszy, historyczny Maraton Wydminy odbył się 10-go września. Sercem zawodów była Wyspa Wydminy. W ramach imprezy rozegrano biegi na trzech dystansach; 42km, 21km, 5km. Łącznie w pierwszej edycji Maratonu Wydminy udział wzięło blisko 300 osób, a wśród nich miłośnicy biegania z najdalszych zakątków Polski oraz zawodnicy z Litwy. Honorowym pilotem Maratonu Wydminy była Katarzyna Zubowicz, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w Maratonach na wózku, na co dzień mieszkanka Gminy Wydminy.
Na królewskim dystansie 42 kilometrów, ku radości mieszkańców, z czasem 2:53:41 zwyciężył Jakub Ołowski z Wydmin, zostając jednocześnie Mistrzem Polski LZS w Maratonie Przełajowym. Za jego plecami na metę wbiegli Sylwester Jakacki z Bartoszyc i Norbert Marczuk z Kowal Oleckich. Wśród pań bezkonkurencyjna była Julita Piwońska z Ełku, która 42 kilometry pokonała w czasie 3:23:39. Kobiece podium uzupełniły suwalczanki, Katarzyna Budrewicz i Anita Sznejder. Tytuł Mistrzyni Polski LZS przypadł Renacie Przybyłowskiej z Rozogów.
 
W półmaratonie najszybsi byli Rolandas Silius z Wilna oraz bardzo utytułowana biegaczka z Białegostoku, Anna Bańkowska. Garbatą Piątkę wygrali przedstawiciele Wojska Polskiego, giżycczanie Magdalena Dziekońska i Łukasz Parszczyński. W czasie ceremonii dekoracji był jeden szczególny moment. Na podium zaproszono Agnieszkę Buko, niewidomą mieszkankę Wydmin, która w wyniku zaawansowanej cukrzycy straciła wzrok. Organizatorzy przekazali Agnieszce 1000 zł na dalsze leczenie.
 
Niezwykłych emocji dostarczyły biegi dziecięce na dystansach od 200 do 800 metrów. Tu nie tyleż ważne były miejsca na mecie, co sam udział i zachęcenie całych rodzin do podejmowania aktywności fizycznej. Na starcie biegów dziecięcych pojawiło się łącznie blisko stu przyszłych, młodych sportowców.
 
W niebywale gościnnych dla biegaczy Wydminach oczywiście nie mogło zabraknąć mazurskich akcentów. Na mecie wszystkich witano symbolicznym bochenkiem chleba z Piekarni Kruklanki i mazurską oranżadą z Olecka. Trzem najliczniejszym klubom wręczono zaproszenia na kwoty 1000, 700 i 500zł do mazurskich restauracji Karczma STARY MŁYN Upałty, KUBA Wydminy oraz OGIEŃ i WODA w Folwarku Łękuk.
 
„Za nami pierwsza edycja Maratonu Wydminy. Z jednej strony jesteśmy dumni i spełniliśmy swoje wielkie marzenie, z drugiej już dziś myślimy o przyszłorocznej edycji. II Maraton Wydminy odbędzie się w dniach 8-11 czerwca 2023. Jesteśmy przekonani, że zmiana terminu na długi weekend czerwcowy sprawi, że na udział w wydmińskim maratonie lub jeden z biegów towarzyszących zdecyduje się znacznie więcej osób. Składamy serdeczne podziękowania lokalnym samorządom, firmom, instytucjom, służbom i wolontariuszom. Bez ich wsparcia organizacja Maratonu Wydminy po prostu nie byłaby możliwa. Oczywiście zapraszamy do współpracy w kolejnym wydaniu maratonu”. – Bartłomiej Osior, Dyrektor Maratonu Wydminy.
 
Przewiń do góry