Inauguracja Akcji „Wpłyń na czyste Mazury”

Inauguracja Akcji „Wpłyń na czyste Mazury” – 17 maja – Port Ekomarina Giżycko

17 maja w sobotę w porcie Ekomarina w Giżycku podczas trwającego Festiwalu Żagli ISSA zostanie zainaugurowana w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich Akcja pod hasłem „Wpłyń na czyste Mazury”. Akcja będąca częścią kampanii „Sprzątanie Świata – Polska 2014” pod hasłem „Turysto! Szanuj Środowisko!”, jest realizowana przez Fundację Nasza Ziemia z Warszawy w partnerstwie z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku.

 

 Celem akcji „Wpłyń na czyste Mazury” skierowanej w głównej mierze do turystów wypoczywających na Wielkich Jeziorach Mazurskich (w szczególności żeglarzy) jest:

–  zbudowanie w społeczeństwie przekonania o osobistym wpływie na środowisko przyrodnicze w czasie wypoczynku, na wakacjach, na urlopie

–  promocja właściwych sposobów postępowania z nieczystościami stałymi i ciekłymi powstałymi w czasie wypoczynku (szczególnie z jednostek pływających – jachtów),

–  zbudowanie postawy poszanowania zasobów naturalnych i unikania powstawania odpadów

–  w efekcie czysty region Wielkich Jezior Mazurskich

 ZAPRASZAMY‼!

 W związku z planowanym wydarzeniem 17 maja w porcie Ekomarina w Giżycku  w godz. od 11.00 do 17.00 będą zorganizowane różnorodne działania, które będą obejmowały:

 przeprowadzenie akcji informacyjnej i edukacyjnej skierowanej do turystów wypoczywających w Giżycku i okolicach oraz mieszkańców Giżycka na stanowiskach przygotowanych przez:

  • Fundację Nasza Ziemia z Warszawy
  • Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich z Giżycka
  • Mazurski Park Krajobrazowy z siedzibą w Krutyni
  • Mazurski Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Giżycko
  • Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Informacje jak wypoczywać w zgodzie z naturą, korzystając z jej uroków i jednocześnie nie szkodząc będą przekazywane m.in. poprzez dystrybucję materiałów specjalnie przygotowanych na tę okazję tj. karta ekoturysty z wytycznymi oraz mapa z punktami legalnego zrzutu ścieków i odpadów z jachtów na szlaku WJM.

Ponadto szereg innych atrakcji w tym ekologiczne i przyrodnicze gry, zabawy edukacyjne
i konkursy nagrodami.

Program wydarzenia przewiduje:

11.00 – 12.00 konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym pod hasłem „Kolorowy żagiel”

11.00 – 15.00 otwarty warsztat rękodzieła

12.00 – 13.00 otwarty dla wszystkich blok seminaryjny nt. stanu czystości mazurskich jezior oraz wpływu zanieczyszczeń na ekosystem wodny – sala konferencyjna Ekomariny, I piętro

13.30 – 17.00 zabawy graficzne i plastyczne dla dzieci

13.30 – 14.30 pokaz w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa na wodzie w wykonaniu Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

14.30 – 15.30 konkursy sprawnościowe

ok. 16.00 – podsumowanie konkursu plastycznego „Kolorowy żagiel” oraz innych konkurencji, wręczenie nagród.

Zapraszamy wszystkich turystów wypoczywających na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz mieszkańców Giżycka do udziału w planowanym wydarzeniu!

Przewiń do góry
Skip to content