IX Ukraińskie Święto Ludowe „Widłunnia 2013” przeszło do historii…

W minioną sobotę 27 lipca na plaży gminnej w Wydminach mieszkańcy gminy jak również zaproszeni gości, również z Ukrainy bawili się do białego rana. Tradycja wydmińskiej zabawy ukraińskiej sięga do roku 2005. Tegoroczne oficjalne obchody  uroczystości  rozpoczęły się w cerkwi od  nabożeństwa ku czci patronów parafii greckokatolickiej w Wydminach  świętych Włodzimierza Wielkiego i Olgi, natomiast popołudniowa zabawa na plaży gminnej w Wydminach od godziny 17:00 zgromadziła mieszkańców gminy Wydminy, gości i uczestników z Ukrainy oraz z odległych zakątków Polski.
Organizatorem imprezy  był jak co roku Związek Ukraińców w Polsce Koło w Wydminach z prezesem Panem Piotrem Pryczka na czele. Współorganizatorami  uroczystości byli:  Urząd Gminy Wydminy, Parafia Greckokatolicka w Wydminach , Fundacja Dobroczynna im. Iwana Franki „POSVIT”.

W uroczystościach  udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych oraz zaproszeni goście m.in. Senator  Rzeczpospolitej  Polskiej Marek Konopka,  Jarosław Słoma  – Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego,  Wójt Gminy Wydminy Radosław Król , Z-ca Wójta Gminy Wydminy Maria Dolecka, Sekretarz Gminy Wydminy Alina Romanowicz, Stefan Migus, prezes regionalnego Związku Ukraińców w Polsce, Wicestarosta Powiatu Giżyckiego Wacław Strażewicz, Wójt Gminy Kruklanki  Władysław Gładkowski  oraz  Pani Prezydent Dobroczynnej Fundacji  Im. Iwana Franki „POSVIT” z Drohobycza na Ukrainie. Początek uroczystości   uświetnił występ zespołu tanecznego dzieci i młodzieży z terenu Gminy Wydminy, prowadzonego przez wybitnego choreografa, instruktora tańca z Ukrainy –  Serhija Dimitrowa. Dzieci zostały przygotowane do występu podczas warsztatów tanecznych,  które są organizowane i prowadzone w Wydminach przez instruktorów z Ukrainy od 7 lat. W programie artystycznym  mogliśmy również podziwiać występy Ludowego Zespołu Tańca „MOLODIST” z Ukrainy, Zespołu „CVIT KULBABY” z Ukrainy i wiele innych . Do tańca grały zespoły takie jak: BERKUT z Olsztyna, ORLANDO z Moniek, AVANTI z Kętrzyna.

Było pięknie , kolorowo i radośnie.  Do zobaczenia za rok.

Przejdź do GALERII

Przewiń do góry