KORPUS WSPARCIA SENIORÓW

Przed zakażeniem koronawirusem powinniśmy szczególnie chronić osoby starsze. To dla nich powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Dzięki programowi osoby w wieku powyżej 70 lat uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy kontakt z dedykowaną infolinią. Wsparcie w postaci np. niezbędnych produktów zostanie dostarczone do domu seniora.

 

Krok 1

Senior dzwoni na infolinię 22 505 11 11 i informuje, że decyduje się pozostać w domu dla własnego bezpieczeństwa – infolinia odsyła sprawę z numerem telefonu Seniora do właściwej gminy i lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

Krok 2

Gmina kontaktuje się z Seniorem i ustala potrzeby zrobienia podstawowych zakupów spożywczych oraz środków higieny osobistej.

Krok 3

Gmina prowadzi wykaz (listę) seniorów potrzebujących pomocy i przypisuje do każdego seniora, osobę, która zajmie się już bezpośrednio pomocą.

WAŻNE!!!! Każda osoba, która chciałaby skorzystać z usługi zrobienia zakupów musi przygotować odpowiednią kwotę pieniędzy, aby za nie zapłacić.

 

Polacy chcą pomagać

– Dzisiaj solidarność społeczna jest na wagę złota. Osoby starsze są szczególnie zagrożone, dlatego tak ważne jest wspieranie ich, umożliwienie im pozostania w domu. Nasze dane pokazują, że to wsparcie oferowane w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów jest potrzebne. Do tej pory zarejestrowano już blisko 4300 zgłoszeń od seniorów złożonych za pośrednictwem dedykowanej infolinii – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny dodaje, że pomoc była udzielana już w pierwszym dniu uruchomienia infolinii.

Zadanie realizowane jest przez gminy przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami. W pomoc włącza się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze. Chęć pomocy zadeklarowało też kilkadziesiąt organizacji młodzieżowych.

– Ci, którzy chcą włączyć się w działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, mogą się zgłosić za pomocą strony internetowej www.wspierajseniora.pl –  mówi minister Marlena Maląg. – Można to też zrobić osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej. Ostatnie dni pokazały, że Polacy są solidarni – do tej pory zgłosiły się już ponad 3 tys. wolontariuszy. To postawa godna najwyższej pochwały.

Przewiń do góry