INFO

Plac Rynek 1/1,
11-510 Wydminy

Kultura

Odsłony: 3616

Uroczystości związane z 74. rocznicą Zbrodni Katyńskiej oraz 4. rocznicą Katastrofy Smoleńskiej w gminie Wydminy w dniu 10 kwietnia 2014 miały miejsce w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach oraz w kościele p.w. Chrystusa Zbawiciela w Wydminach, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Uroczystościom towarzyszyły występy uczniów z ZSO w Wydminach w trakcie, których przypomniano wydarzenia z 1940 roku: Zbrodnia Katyńska to rozstrzelanie ponad 14 tysięcy polskich jeńców wojennych i blisko 7 i pół tysiąca cywilnych więźniów (razem ponad 21 tysięcy osób), dokonane wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS). Jest to jednocześnie zbrodnia ludobójstwa, zbrodnia wojenna i zbrodnia przeciwko ludzkości.


Na zakończenie każdej z uroczystości inicjatorzy Parafiady – „Katyń… ocalić od zapomnienia” Maria i Bogdana Skiba – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Sucholasek „Teraz Sucholaski”, Wójt Gminy Wydminy Radosław Król, Zastępca Wójta Gminy Wydminy Maria Dolecka oraz ksiądz proboszcz parafii w Wydminach, złożyli kwiaty pod Dębem Pamięci posadzonym przy kościele w Wydminach dla uhonorowania porucznika Stanisława Jaworskiego  oraz Dębem Pamięci poświęconym kapitanowi Eugeniuszowi Grapow posadzonym przy ZSO w Wydminach.
Obchody zakończą się 12 kwietnia o godz. 16.30 w kościele w Zelkach, gdzie odbędzie się uroczysta msza Święta, w której swoim wystąpieniem wydarzenia z 1940 roku uczci młodzież ze szkoły w Zelkach.

Kategoria: