Ławka Niepodległości w Gminie Wydminy

Rok 2018 był rokiem obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gmina Wydminy zakończyła ten rok w sposób wyjątkowy poprzez postawienie Ławki Niepodległości.

 

Ławka stanęła w Wydminach na Skwerze Żołnierzy Wyklętych przy głównym wejściu do kościoła. Ławka Niepodległości to nowoczesny sposób upamiętnienia historii i tradycji polskiej niepodległości. Jej prosty, a zarazem innowacyjny wygląd stanowi ozdobę lokalnego krajobrazu i przyciąga uwagę przechodniów.

Na ławce znajduje się siedzisko, w które wmontowany jest głośnik i przyciski do odtwarzania nagrań, są też dwa wejścia USB oraz fotokod QR, który umożliwia ściągnięcie materiałów historycznych. Istotną część korpusu stanowi napis „niepodległa”, który jest podświetlany systemem LED.

Multimedialna Ławka Niepodległości zawiera następujące treści edukacyjne:

  • Fragment Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r.,
  • Fragment Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego -Marsz I Brygady,
  • Fragment Depeszy Józefa Piłsudskiego,
  • Tekstu pt. „Szlak Wojny 1920 r.”,  
  • Lokalne tradycje oręża Wojska Polskiego, w narracji Wójta Gminy Wydminy Pana Radosława Król.

Całkowita wartość zadania wyniosła 34 588,40 zł z czego otrzymane dofinansowanie to 27 670,72 zł. Projekt został zrealizowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod tytułem „Ławka Niepodległości dla samorządów”.

Część lokalna

odnosząca się do lokalnych tradycji oręża polskiego

związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości

 

Żołnierze Wyklęci to wierna armia Rzeczypospolitej, która po koszmarze wojny z Niemcami nie złożyła broni, nie godziła się na władzę bolszewicką i udawaną niepodległość. Jednym z bohaterów wyklętych był podporucznik Kazimierz Chmielowski pseudonim Rekin urodził się 23.08.1925r. w Żabińcach. Od 1942r. pełnił służbę w AK jako łącznik pseudonim Smutny. W listopadzie 1945r. zorganizowana została 3 Wileńska Brygada Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Konny pluton pod jego dowództwem 14.02.1946r. opanował miejscowość Wydminy. Partyzanci rozstawili posterunki i wywiesili na rynku flagę z orłem w koronie, tego dnia Wydminy były w wolnej Polsce. 16.02.1946r. żołnierze brygady stoczyli pod Orłowem największą bitwę antykomunistycznego podziemia w regionie Mazur z połączonymi siłami NKWD, UB, LWP.

Przez lata starano się wymazać pamięć o nich, nazywano ich bandytami, zdrajcami ojczyzny, ale my nie zapomnimy o Nich, w naszych sercach pozostanie Rekin żołnierz niezłomny

Wójt Gminy Wydminy Radosław Król

 

{gallery}2018/Inne/30{/gallery}

Przewiń do góry