Maraton Wydminy po raz kolejny skradł serca uczestników

Blisko pięćset osób z całej Polski i zagranicy wzięło udział w tegorocznej edycji Maratonu Wydminy. Najszybszy w regionie atestowany bieg na pięć kilometrów, jedyny w województwie wyścig wózków handbike, maraton wzdłuż ośmiu jezior, półmaraton wokół Jeziora Wydmińskiego, marsz równych szans i biegi dziecięce. To wszystko w dwa dni długiego weekendu wydarzyło się na terenach gmin Wydminy i Kruklanki. 
 
W czwartkowy wieczór ulicami Wydmin przebiegła Mocna Piątka, uchodząca za najszybszy atestowany bieg na dystansie 5 kilometrów w północno-wschodniej Polsce. Pierwszych szesnastu zawodników pobiegło poniżej 18 minut. Po bardzo emocjonującym finiszu zwyciężył Jakub Ossowski z Elbląga, ustanawiając nowy rekord trasy (15:05!!!). Wśród pań najszybsza była Joanna Konopko z Suwałk (17:39) przed Sandrą Kopiczko, utytułowaną triathlonistką z Giżycka ( 17:57). 
Bieg poprzedził wzruszający i jednocześnie bardzo widowiskowy wyścig wózków handbike, w którym zwyciężyli WItold Misztela z Warszawy i reprezentująca gospodarzy Katarzyna Zubowicz. 
 
1-go czerwca impreza przeniosła się z centrum na Wyspę Wydminy. O 9:30 blisko dwieście osób ruszyło na trasy 42 i 21km. Na dystansie 42 kilometrów wśród kobiet najszybsza okazała się Julia Adasiewicz z Giżycka, a cały bieg zwyciężył  Grzegorz Markiewicz z Czeremchy. Półmaraton wokół Jeziora Wydmińskiego tym razem padł łupem Sandry Kopiczko z Giżycka i Marcina Getka z Ełku, który we wcześniejszych edycjach trzykrotnie zajmował drugie miejsca.
 
Przed wbiegnięciem na metę pierwszego zawodnika, na wydmińskiej wyspie odbył się marsz równych szans i biegi dziecięce, zorganizowane z okazji Dnia Dziecka. Na dystansach od 200 do 800 metrów pobiegło łącznie około 200 osób. 
Wydmińską szkołę reprezentowały świeżo upieczone mistrzynie województwa w piłce nożnej. 
 
” W ciągu tych dwóch dni usłyszeliśmy mnóstwo pochlebnych słów od uczestników, które w zdecydowanej większości dotyczyły fantastycznej postawy naszych wolontariuszy. Nie jesteśmy w stanie wyrazić jak bardzo jesteśmy im wdzięczni za pomoc, współtworzenie tego wydarzenia i zrozumienie jego ważności dla promocji całego regionu.  Dziękujemy również Komendzie Powiatowej Policji w Giżycku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Wydminach za wzorowe zabezpieczenie naszych trudnych pod względem logistycznym tras.”  – Organizatorzy. 
Więcej zdjęć na profilu facebook: https://www.facebook.com/MaratonWydminy/
 
 
autor: Bartłomiej Osior
Przewiń do góry