Mazurska Palinocka w Wydminach.

24 czerwca zaprosiliśmy mieszkańców gminy Wydminy na plażę „U Agaty” na wspólne świętowanie Mazurskiej Palinocki, czyli święta ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, radości i miłości. Kiedyś podczas najkrótszej nocy w roku kultywowano rozmaite zwyczaje i obrzędy, które miały na celu zapewnienie zdrowia i urodzaju. Podczas wigilii św. Jana młode dziewczęta plotły wianki i rzucały je do wody, a chłopcy próbowali je wyłowić. W tę jedyną noc w roku woda, według tradycji ma wyjątkową moc, do tego przynosi szczęście. Symbolem Nocy Świętojańskiej niewątpliwie jest kwiat paproci. Poszukiwano go, bo według legendy, znalezienie kwiatu zapewniało znalazcy dostatek i bogactwo.

Świętowanie nocy świętojańskiej rozpoczęliśmy od konkursu na najpiękniejszy wianek. Następnie plaże opanowały dziewczyny, które pod kierunkiem swojej instruktorki dały fantastyczny pokaz zumby. Gorące rytmy porwały do tańca wielu widzów. Ten energetyczny pokaz zakończył taniec wianków.
Noc świętojańska jest nocą czarów, dlatego przy ognisku pojawiły się czarownice z teatrzyku „Chochliki”, które swoimi czarami sprowadziły śmiałka z kwiatem paproci. Niestety, chciwość czarownic doprowadziła do zniszczenia kwiatu i pozostało im puszczenie wianków na wodę z nadzieją, że ktoś je wyłowi. Chochlikom w przedstawieniu „Nocy Sobótki” towarzyszyły studentki WUTW, czyli „Babki z klasą”.
Po przedstawieniu odbyło się tradycyjne puszczanie wianków, które pięknie oświetlały toń jeziora całą noc.
Tradycyjnie palinocka zakończyła się wesołymi tańcami.

{gallery}kultura/palinocka_2016{/gallery}

Fotorelacja z imprezy na stronie www.gokwydminy.pl.

Przewiń do góry