Młodzi sportowcy z Gminy Wydminy wyróżnieni udziałem w projekcie PZPZ „Mobilna Akademia Młodych Orłów”.

Nowy projekt Polskiego Związku Piłki Nożnej, zakłada ukierunkowanie rodziców młodych sportowców oraz ich trenerów i nauczycieli na rozwijanie elementów piłki nożnej w grupach dziecięcych. Ma również za zadanie, przegląd kadr poszczególnych powiatów, w kategoriach U-11/10 i U-13/12 w celu weryfikacji umiejętności poszczególnych zawodników w perspektywie powołań do kadr wojewódzkich. W pierwszej edycji, mogliśmy oglądać w Giżycku (15.05.2018) aż dziewięciu chłopców, którzy początek swojej piłkarskiej kariery rozpoczynali w uczniowskim klubie sportowym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach.

 

            Trenerem koordynatorem, z ramienia PZPN w województwie warmińsko-mazurskim, jest trener UEFA PRO Adam Łopatko. Szkoleniowiec znany w ostatnim czasie z pracy z zespołami NICE I-ligi. Przedstawiona koncepcja rozwoju sportowego dzieci, ukierunkowana jest nadal na dobrą zabawę poprzez ruch, szkolenie techniki indywidualnej oraz kształtowanie mentalności i motywacji do rozwoju młodych adeptów futbolu. W części praktycznej, zwrócono głównie uwagę na grę 1×1. Każde dziecko na zakończenie treningu pokazowego, miało możliwość samodzielnej oceny stopnia zmęczenia. Na Stadionie Miejskim w Giżycku, Gminę Wydminy tego dnia reprezentowali wychowankowie LUKS ZSO Wydminy: Dominik Romanowski, Bartosz Rolnik, Piotr Pośrednik, Dawid Waleriański, Krystian Kuźmiński oraz Marcel Konopko, Dawid Wójcik (obecnie MUKS GOL Giżycko) a także Adam Słuchocki i Piotr Giedo, którzy na co dzień reprezentują Mazurię Giżycko.

            Kilka dni później w Białymstoku, młodzi sportowcy z powiatu giżyckiego i ełckiego, mieli możliwość gry w prestiżowym turnieju Jaga CUP 2018. Eliminacje do turnieju głównego, na boisku treningowym przy Słonecznej 1, pozwoliły m.in. na zaprezentowanie umiejętności młodych piłkarzy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach. Pierwszy mecz turnieju, nie zaczął się po myśli zespołu z Mazur, który reprezentował tego dnia Mamry Giżycko, klub patronacki białostockiej Jagiellonii. Przegrana z litewskim FA Dainava, zmusiła nasz zespół do odważniejszej gry w kolejnym spotkaniu. Idealne spotkanie z RUCH Wysokie Mazowieckie i wysoka wygrana, pozwoliły z optymizmem patrzeć na awans do fazy półfinałowej. Potrzebowaliśmy w tym momencie remisu z zespołem z Hajnówki. Zabrakło konsekwencji z poprzedniego spotkania, koncentracji i walki o każdą piłkę. Mimo zdecydowanie lepszej gry, przegrywamy to spotkanie, a posumowanie trenera z Hajnówki „nie zawsze wygrywa lepszy” stanowi najlepsze podsumowanie naszego występu.

Całe eliminacje wygrywa zespół BKS Lublin, który tym samym zapewnia sobie udział w turnieju głównym. Na stadionie wicemistrza Polski Jagiellonii Białystok, w najbliższy weekend oprócz polskiego BIG 6 (m.in. Legia Warszawa, Lech Poznań) spotka się z zespołami z zagranicy: Celtic Glasgow, Sporting Lisbona czy Chicago Fire.

Reprezentacja Mazur na turnieju w Białymstoku: Kacper Szabela, Krystian Kuźmiński, Dawid Waleriański, Piotr Pośrednik, Bartosz Rolnik, Oliwier Perdion (LUKS ZSO Wydminy), Hubert Sadłos, Bartłomiej Zalewski (MUKS Gol Giżycko), Sebastian Mikołajczyk, Dominik Karbowski, Wiktor Kłubowicz i Oliwier Gulan (Rona 03 Ełk).  

            Dzień później, wychowankowie LUKS Sport z Kulturą ZSO Wydminy na stadionie przy ulicy Wojska Polskiego w Suwałkach, rozgrywają mecze sparingowe z zespołami suwalskich Wigier w kategorii U-10. Po spotkaniach, cały zespół wraz z rodzicami, został zaproszony na mecz mistrzowski Nice I – ligi, w którym miejscowy zespół podejmował Stomil Olsztyn. W przerwie meczu, młodzi sportowcy mieli okazję przetestowania prędkości uderzanej piłki, w specjalnej strefie przygotowanej przez sponsora ligi.

   Marek Ostrowski
Fot: Marek Ostrowski

 

                   Udział w imprezie został wsparty m.in. ze środków Gminy Wydminy oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach w ramach upowszechniania kultury fizycznej i sportu. Wsparcia LUKS Sport z Kulturą ZSO Wydminy oraz rodziców młodych sportowców.

{gallery}2018/sport/11{/gallery}

Przewiń do góry