Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Szanowni Państwo,

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień pamięci poświęcony żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego jest formą uczczenia ich bólu, cierpienia, walki i ofiary.

Po raz kolejny 1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Bohaterska i tragiczna historia Żołnierzy Niezłomnych coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania, także wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Fakt, że była ona przez wiele lat przemilczana inspiruje do działania na rzecz wspólnego dobra a przez to pomaga kształtować patriotyczną postawę. Do końca, do śmierci Niezłomni Bohaterowie walczyli o suwerenne państwo, o prawo do normalnego życia. Nie znamy miejsca pochówku wielu z nich, dlatego szczególnie w tym dniu zachęcam wszystkich Państwa do chwili zadumy nad wspólną historią.

Rok temu, 1 marca 2014 r. w Wydminach na placu przed kościołem nastąpiło odsłonięcie pomnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym i tablicy pamiątkowej ku czci ppor. Kazimierza Chmielowskiego – miejsce pochówku nieznane.

Na cmentarzu w Orłowie 15 lutego 2015 r. pochowano dziewięciu poległych Żołnierzy w bitwie pod Gajrowskimi 16 lutego 1946 r. ekshumowanych w październiku 2014 r. Do chwili obecnej zidentyfikowano por. Jana Boguszewskiego ps. „Bitny”. W tym miejscu planuje się zbudowanie Panteonu Żołnierzy Niezłomnych oraz jego uroczyste odsłonięcie w 70. rocznicę bitwy – 16 lutego 2016 r.

Radosław Król

Wójt Gminy Wydminy

Przewiń do góry