Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W tym roku 1 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Wydminach zostały włączone w program uroczystości będących pod Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Pana Andrzeja Dudy.

W gminie Wydminy uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 w Orłowie na cmentarzu na którym pochowaniu są Żołnierze Wyklęci Narodowego Zjednoczenia Wojskowego polegli podczas Bitwy pod Gajrowskimi w 1946r. Delegacje władz Gminy, Ochotniczej Straży Pożarnej i organizacji pozarządowych złożyły tam kwiaty i zapalono znicze. Następnie o godz. 12:00 w kościele pw. Chrystusa Zbawiciela w Wydminach została odprawiona Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, a po jej zakończeniu uczniowie szkoły w Gawlikach Wielkich przedstawili niezwykle interesujący i patriotyczny program słowno-muzyczny. Program ten wzbudził duże zainteresowanie wśród widzów, a w szczególności wśród licznie zgromadzonej młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach.

Po przejściu na miejscowy Skwer Żołnierzy Wyklętych złożono kwiaty pod pomnikiem i tablicą poświęconą por. Kazimierzowi Chmielowskiemu ps. Rekin. Uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zakończone zostały w GOK-u projekcją fabularyzowanego dokumentu p.t. „Pilecki”. We wszystkich uroczystościach w gminie Wydminy, uczestniczyła por. Krystyna Straczycka ps. Krystyna – człowiek Szarych Szeregów w Wilnie, łączniczka i sanitariuszka 3. brygady Wileńskiej AK, a następnie żołnierz podziemia antykomunistycznego w Polsce.

Przypominamy, że Rada Gminy Wydminy jako jedyna gmina w Polsce ogłosiła rok 2016 Rokiem Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych.

{gallery}1marca{/gallery}

fot. Kamil Najman UrzG Wydminy

 

Przewiń do góry