PAMIĘTAMY O BITWIE WARSZAWSKIEJ

W sobotę, 15 sierpnia 2020 roku w dniu Święta Wojska Polskiego obchodzimy jubileusz stulecia Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Podczas starć zbrojnych stoczonych w dniach 13-25 sierpnia pomiędzy Rosją Radziecką i Polską, doszło do decydującej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej.

 

Bitwa Warszawska miała znaczenie nie tylko dla Polsków. Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce lord Edgar Vincent D’Abernon nazwał ją „osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. W jednym z artykułów pisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. (…) Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji.

Dziś, sto lat po tamtych wydarzeniach pamiętamy o bohaterach walk, dowódcach i szeregowych żołnierzach, pamiętamy również o tym, że udział w odparciu „komunistycznej zarazy” miała społeczność wiejska. Istotną rolę odegrał tu działacz ruchu ludowego, premier Wincenty Witos i chłopi, którzy garnęli się do armii, aby bronić ojczyzny, ale

i własnej zagrody, wiary i tradycji.

Zachęcam do dania wyrazu pamięci o Bitwie Warszawskiej oraz godnego uczczenia Święta Wojska Polskiego. 15 sierpnia br. o godz. 15. spotkamy się na Skwerze Żołnierzy Wyklętych w Wydminach, w pobliżu Ławeczki Niepodległości. Tam w asyście warty honorowej żołnierzy 41. Batalionu Lekkiej Piechoty w Giżycku zapalimy znicze i złożymy kwiaty pod pomnikiem ppor. Kazimierza Chmielowskiego ps. „Rekin”.

Odwiedzimy też inne miejsca pamięci narodowej w Jelonku, Gajrowskich i Orłowie, a motywy patriotyczne nawiązujące do jubileuszu Bitwy Warszawskiej pojawią się również podczas XXIX Wydmińskiego Jarmarku Twórców Ludowych, na który serdecznie wszystkich zapraszam w imieniu organizatora – Gminnego Ośrodka Kultury

w Wydminach.

                                                                                                                                                                                                       Wójt Gminy Wydminy

                                                                                                                                                                                                        Radosław Król

Przewiń do góry