Pamiętamy o historii Wydmin

 

W niedzielę 14 lutego 2021 r. obchodziliśmy 75. rocznicę wyzwolenia Wydmin przez patrol konny 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem ppor. Kazimierza Chmielowskiego „Rekina”.

 

Po nabożeństwie w intencji żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej NZW poległych w rozegranej dwa dni po wyzwoleniu Wydmin bitwie pod Gajrowskimi, celebrowanym w kościele p.w. Chrystusa Zbawiciela, uroczystości były kontynuowane pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

Druhowie Zastępu Ochotniczej Straży Pożarnej wciągnęli flagę państwową na maszt, odśpiewano hymn narodowy. Pod pomnikiem położono kwiaty i zapalono znicze. Wójt Gminy Wydminy opowiedział jak ważna jest pamięć o historii i bohaterstwie Polaków.

Uroczystości w ścisłym reżimie sanitarnym przeprowadził Urząd Gminy Wydminy. Organizatorzy dziękują pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach za nagłośnienie wydarzenia.

We wtorek, 16 lutego 2021 r. obchodzimy jubileusz 75-lecia bitwy pod Gajrowskimi. Tego dnia w kościele pw. Królewicza Kazimierza w Orłowie odprawione zostanie nabożeństwo w intencji poległych w bitwie. Na cmentarzu w Orłowie przy Panteonie Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 3. Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz na leśnym wzgórzu w Jelonku – w miejscu pierwszego pochowku poległych, odsłonięte zostaną tablice informacyjne. Tablice są elementami historycznego szlaku edukacyjnego poświęconego niezłomnym żołnierzom wyklętym.

Zaplanowano modlitwę, znicze i kwiaty w miejscach pamięci. Organizatorzy pamiętają również o odwadze śp. Stefanii Gazdy, która zorganizowała leśny pochówek poległych żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej NZW.

Przewiń do góry