Piłka zamiast bomb

Ostatnie tygodnie są dla nas wszystkich bardzo smutnym czasem. Bestialski atak Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę to najgorszy akt terroru, który cofa nas do mroków walki zjednoczonego świata z faszystami. Wojna trwa i nie możemy poddawać się żądaniom terrorystów i morderców, dlatego starajmy się robić wszystko, aby blokować ten bezsensowny rozlew krwi. Od kilku dni gościmy na swoich zajęciach dwóch chłopaków z Ukrainy. Misha i Andrew, którzy zamieszkali wraz z mamą w Wydminach, trenowali i grali w piłkę nożną na ukraińskich boiskach. Dziś razem przygotowujemy się do walki o wolność.

Końcowy czas zimowego okresu przygotowawczego był bardzo intensywny. Rozpoczęliśmy go od wręczenia nowych kompletów sportowych w najstarszej grupie trampkarza (21.02.2022). Dzięki wsparciu Gminy Wydminy, LUKS Wydminy, Fundacji Projekt Arche, firmy RGol z Ostródy, Sołectwa Wydminy oraz rodziców przekazaliśmy 25 zestawów zawierających koszulki i spodenki meczowe, bluzy bramkarskie, dresy, kurtki ortalionowe i getry. Całą sesję uwiecznił w obiektywie nasz lokalny fotograf Marcin Łobrów – Vilk Stepovy.

Aby wspomóc proces regeneracji, na początku lutego br. ponownie wprowadziliśmy w nasz kalendarz zajęcia nauki i doskonalenia pływania. W pierwszym okresie, objęliśmy wsparciem oprócz piłkarzy znaczą grupę Seniorek, które w równoległym czasie miały możliwość udziału w zajęciach aqua aerobiku oraz skorzystania z uroków ełckiej pływalni. Obecnie zadanie jest kontynuowane z udziałem dziewcząt w wieku przedszkolnym, które oprócz lekcji pływania mają możliwość uczestniczenia w nowych zajęciach ogólnorozwojowych, które odbywają się w sali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach.

Czas treningów urozmaicony był również meczami kontrolnymi. W związku z przedłużającym się okresem rozstrzygania dotacji Gminy Wydminy w kwestii sportu, zmuszeni byliśmy zrezygnować z gry na boiskach przykrytych balonem, aby minimalizować koszty i tak już bardzo napiętego budżetu uczniowskiego klubu sportowego. W 2021 roku postawiliśmy mocno na zwiększanie możliwości i potencjału naszych wychowanków, dzięki czemu udało się nam zrealizować zadanie gminne w znacznie wyższym stopniu. Dzięki uprzejmości zespołu Rona 03 Ełk, mieliśmy okazję rozegrania dwóch kolejnych meczy kontrolnych (08.03.2022 i 15.03.2022) na boiskach ełckiego MOSiR, podczas których dzielnie radziliśmy sobie z reprezentantem wojewódzkiej ekstraklasy w kategorii C2.  Słoneczna aura pozwoliła również na rozegranie spotkania z Mamrami Giżycko na własnym boisku (26.03.2022) oraz na płycie Stadionu Gminnego w Kruklankach (26.03.2022), gdzie mogliśmy rywalizować z miejscowym Startem Kruklanki z wykorzystaniem nowego oświetlenia głównej płyty boiska. Tutaj również swój debiut mieli chłopcy z roczników 2010 – 2012, którzy od połowy marca mają możliwość udziału w dodatkowych treningach pod szyldem uczniowskiego klubu sportowego działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach. Zajęcia z uczniami, mają pomóc w przygotowaniu ich do udziału we współzawodnictwie na poziomie szkolnym, stanowią również alternatywę dla siedzącego trybu życia naszych dzieci, który często połączony jest z niewłaściwą dietą i uzależnianiem się od mediów.  Oprócz grupy chłopięcej, wiosną 2022 roku otworzyliśmy nowy projekt dla grup żeńskich. Dzięki współpracy z warszawską Akademią Wychowania Fizycznego powstała grupa taneczna dziewcząt w wieku 11-13 lat oraz grupa 5-6 letnich dziewczyn, która nastawiona jest na rozwijanie umiejętności koordynacyjnych i naukę pływania. Nasz program w obecnym czasie, uzupełniają zajęcia gier sportowych dla 11-13 latków, zajęcia z Seniorami oraz piłka nożna dla młodzieży i dorosłych.  Wiosna przywitała nas więc cyklicznymi zajęciami dla blisko 150 mieszkańców Gminy Wydminy.

Oprócz działań w ramach sportu powszechnego wciąż mamy bardzo dobre wyniki w zakresie sportu profesjonalnego. Świadczy o tym udział w rozgrywkach ligi wojewódzkiej w kategorii trampkarz C2. Na drugim poziomie ligowym w województwie, rozpoczniemy swoje zmagania od meczu z rezerwami Stomilu Olsztyn. Spotkanie, które odbędzie się 10 kwietnia 2022 w stolicy Warmii i Mazur będzie inauguracją rundy wiosennej sezonu 2021/2022, w której nie zabraknie ciekawych spotkań na zapleczu wojewódzkiej ekstraklasy. Nasz kapitan, przygotowuje się również z zespołem kadry województwa do udziału w eliminacjach makroregionalnych Mistrzostw Polski w kategorii U14. W ostatnich dniach nasze zespoły awansowały w kategoriach U13 i U15 do półfinałów mistrzostw województwa Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnego Związku Sportowego w formule rozgrywek futsal i piłki 6-osobowej. W najbliższy wtorek (05.04.2022) nasi podopieczni będą mieli możliwość po raz kolejny uczestniczyć w testach kontrolnych z zespołem Olimpii Grudziądz.  

Do końca kwietnia 2022 roku odbywa się rozliczanie kosztów uzyskanych przychodów za 2021 rok. W tym roku, ponownie można przeznaczać 1% ze swojego podatku na potrzeby rozwijania zajęć sportowych dla mieszkańców Gminy Wydminy. Tegoroczne wpłaty chcielibyśmy przeznaczyć na poczet organizowanego letniego obozu sportowego w Szklarskiej Porębie. Ab przekazać środki wystarczy wpisać w rozliczeniu PIT nr KRS 0000086043 i dopisać w celu szczegółowym LUKS Sport z Kulturą ZSO Wydminy. Taka formuła pozyskiwania środków przy wsparci Warmińsko Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, pomaga nam w finansowaniu działań w zakresie sportu, dzięki czemu mają do nich dostęp również dzieci z naszych terenów.

Marek Ostrowski, Ewelina Ostrowska   

Zdjęcia – Marcin Łobrów – Vilk Stepovy,

Robert Kasprowicz

Ewelina Ostrowska

LUKS Sport z Kulturą Wydminy{gallery}2022/inne/47{/gallery}
Przewiń do góry
Skip to content