W Wydminach uroczyście odsłonięto pomnik Żołnierzy Wyklętych oraz tablicę poświęconą ppor. Kazimierzowi Chmielowskiemu ps. „Rekin”. W uroczystościach udział wzięli władze samorządowe, wojsko, duchowieństwo oraz okoliczni mieszkańcy.
Podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wydminach odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów walczących w niepodległościowym antykomunistycznym podziemiu w latach 1944 – 1963. Rozpoczęły się one mszą świętą, po której zebrani udali się na pobliski skwer w centrum Wydmin. Tam uroczyście odsłonięto pomnik Żołnierzy Wyklętych oraz tablicę upamiętniającą ppor. Kazimierza Chmielowskiego ps. „Rekin”.
Naszym obowiązkiem jest odkłamywanie historii o bohatersko walczących żołnierzach w imię wolnej i niepodległej Polski. Jednym z nich był ppor. Kazimierz Chmielowski, który 14 lutego 1946 roku wyzwolił Wydminy – tego dnia byliśmy w wolnej Polsce – podkreślił Radosław Król wójt gminy Wydminy, inicjator postawienia pomnika Żołnierzy Wyklętych w centrum Wydmin. Siebie samych musimy stawiać w roli odpowiedzialnych za prawdę. Po której stronie mamy stać? Po stronie bohaterów czy okupantów?
Udział w uroczystościach wzięli mieszkańcy oraz władze gminy, powiatu i województwa, OSP Wydminy, duchowieństwo, żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, Magdalena Bielska – siostrzenica ppor. Chmielowskiego, Krystyna Straczycka – łączniczka AK.
Serdeczne podziękowania składamy księdzu prałatowi Ryszardowi Grabowskiemu, Kazimierzowi Kochańskiemu, Marianowi Michalkiewiczowi, Robertowi Żebrowskiemu, Stowarzyszeniu Przyjaciół Sucholasek „Teraz Sucholaski”, Ochotniczej Straży Pożarnej z Wydmin za społeczne zaangażowanie oraz pomoc w przygotowaniach tych niezwykłych uroczystości w Wydminach.
{gallery}kultura/pomnik1marca{/gallery}