Prawdziwa wolność jest tylko wtedy, kiedy prawda przeciwstawia się kłamstwu.

Pod takim hasłem, w aktywny sposób 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcili młodzi piłkarze z Gminy Wydminy, Giżycka, Ełku i Węgorzewa. Dwudniowe zmagania (10-11.11.2018) na Orliku i Stadionie Gminnym w Wydminach zgromadziły blisko 120 młodych sportowców. Dzień pierwszy, stanowił rodzaj eliminacji dla miejscowych dzieci do dalszego udziału w turnieju głównym 11 listopada.

 

            Oba turnieje niepodległościowe, rozpoczęły się od uroczystego odśpiewania hymnu państwowego w jego pełnej wersji, przez dzieci oraz licznie zgromadzonych rodziców i opiekunów. Rywalizacja sportowa nie stanowiła w tych dniach głównego celu rozgrywek. Trenerzy i opiekunowie, po raz kolejny, skoncentrowali się na wyrabianiu nawyków uczciwej i radosnej gry. Podejmowania trudu walki na boisku oraz rozwijania postawy współpracy w zespole, które w obecnych czasach wśród dorosłych rzadko niestety odbywa się w duchu „Fair Play”.

Dzień pierwszy zawodów zgromadził siedem zespołów, które utworzone zostały
z miejscowych dzieci. Tutaj współzawodnictwo odbywało się w dwóch kategoriach wiekowych U-12 i U-10.

Drugiego dnia mogliśmy oglądać w akcji kolejnych sześć zespołów, które na dwóch boiskach rozgrywały swoje mecze w systemie „każdy z każdym”. Wyniki sportowe, nie były również tego dnia bardzo istotne dlatego postanowiliśmy, podobnie jak w sobotę, nagrodzić wszystkich uczestników pamiątkowymi medalami.

            Oba turnieje, zostały rozegrane na świeżym powietrzu przy nie najgorszych warunkach pogodowych. Był to kolejny z elementów rozwijania odporności młodego pokolenia, które coraz mniej czasu spędza na aktywności ruchowej. Nie dzieje się to bez przyczyny, a jednym z głównych mankamentów takiego stanu jest postawa nas dorosłych. Ważne jest, aby dzieciom poświęcać czas oraz dawać im jak najwięcej możliwości wszechstronnego i radosnego rozwoju. Tylko wtedy doczekamy się patriotycznych i nie bojących się prawdy kadr kierowniczych, lekarzy, polityków, sportowców, nauczycieli czy muzyków i dyrygentów.

Projekt „100% Niepodległa” realizowany jest przez LUKS Sport z Kulturą ZSO Wydminy
w ramach współpracy z Gminą Wydminy, Ministerstwem Sportu i Turystyki, Szkolnym Związkiem Sportowym, Polskim Związkiem Piłki Nożnej oraz Radą Rodziców Zespołu Szkół Ogólnokształcących Wydminach.

Gorące podziękowania należą się rodzicom i opiekunom młodych sportowców, którzy każdego dnia pracują nad rozwojem dzieci dla lepszej i niepodległej Polski.

Jako trener, gratuluję wszystkim swoim podopiecznym, którzy oprócz rozgrywek sportowych, przyczynili się do upamiętnienia postaw obywateli polskich i krajów sojuszniczych sprzed 100 lat podczas licznych wydarzeń kulturalnych.

                                                                                                                        Marek Ostrowski
Fot: Robert Kasprowicz

Agnieszka Sadowska

{gallery}2018/sport/33{/gallery}

 

Przewiń do góry
Skip to content