PRZYDATNE KONTAKTY
INFOLINIE
Całodobowa infolinia NFZ – 800 190 590
To Telefoniczna Informacja Pacjenta, gdzie uzyskamy informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
Rekomendowana strona z rzetelnymi, potwierdzonymi informacjami na temat koronawirusa: www.gov.pl/koronawirus
Wszystkie publikowane na tej stronie informacje to oficjalne komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny, opracowane na podstawie danych ECDC oraz WHO.
SANEPID
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Giżycku tel. 87 428 54 98
Jeśli podróżowałeś lub przebywałeś w regionie występowania koronawirusa SARS-CoV-2 (lista krajów zgodna z komunikatami publikowanymi na stronie www.gis.gov.pl), lub miałeś kontakt z osobą zarażoną i zaobserwowałeś u siebie objawy grypopodobne, takie jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, złe samopoczucie, bóle mięśniowe, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie SANEPID Giżycko tel. (87) 428 54 98 (lista stacji sanitarno-epidemiologicznych w całym kraju) i zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
SZPITAL GIŻYCKI SP. Z. O. O.
Centrala tel. 87 429 66 66 www.zozgiz.pl
Izba przyjęć szpitalna / SOR tel. 87 429 66 83
Oddział Chorób Zakaźnych lekarze tel. 87 429 66 91, pielęgniarki tel. 87 429 66 92
Nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska tel. 87 429 66 33
Zasady uruchamiania zespołów transportu sanitarnego, wykonywanego w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, finansowanego przez dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia
(informacje – NFZ Olsztyn)
- Zespoły transportu sanitarnego, wpisane do wykazu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych są przeznaczone do transportu osoby z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 lub osoby u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, która powinna być hospitalizowana w oddziale zakaźnym lub obserwacyjno-zakaźnym, bądź też oddziale wyznaczonym przez wojewodę do zaopatrywania ww. przypadków.
- Podmioty lecznicze, w ramach których mają funkcjonować zespoły transportu sanitarnego, zobowiązane są do przekazania numerów telefonów do właściwej miejscowo dyspozytorni medycznej.
- Zespoły transportu sanitarnego dysponowane są przez głównego Dyspozytora Medycznego właściwej miejscowo dyspozytorni medycznej.
- Uprawnionymi do zgłoszenia transportu osób z podejrzeniem zakażenia/zakażonych wirusem SARS-CoV-2 są:
- właściwy miejscowo Powiatowy Inspektor Sanitarny,
- właściwy miejscowo Wojewódzki Inspektor Sanitarny,
- Lekarz POZ, NiŚOZ, AOS,
- Lekarz dyżurny SOR lub IP podmiotu w ramach którego nie funkcjonuje oddział zakaźny lub oddział obserwacyjno-zakaźny.
- Osoby, wymienione 4, zgłaszają potrzebę zorganizowania takiego transportu bezpośrednio do głównego Dyspozytora Medycznego właściwej miejscowo dyspozytorni medycznej.