Relacja z wernisażu w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży

logo

W dniu 7 września 2019 r. w Wydminach przy siedzibie Urzędu Gminy Wydminy odbył się plenerowy wernisaż fotografii. Podczas Wystawy zostało zaprezentowanych 20 zdjęć oprawionych w antyramy, wykonanych podczas dwudziestu dni trwania projektu POL UG. POL UG to Polska i Ukraińska grupa młodzieży uczestnicząca we wspólnym dialogu międzykulturowym, którego celem było wzmacnianie inicjatyw młodzieży z Gminy Wydminy i Gminy Klewań.

Fotografie przedstawiały uczestników projektu i każdy dzień z ich wspólnej polsko-ukraińskiej inicjatywy. Młodzież podczas trwania dwóch działań: w Polsce w dniach od 30 czerwca do 9 lipca 2019 r. i na Ukrainie od 18 sierpnia do 27 sierpnia 2019 r. uczestniczyła w warsztatach, wieczorach kulturalnych, zajęciach integracyjnych i praktycznych. Nabyte umiejętności grupa miała szanse wykorzystać w plenerze dzięki zaplanowanym licznym atrakcyjnym działaniom takim jak: przejażdżka rowerowa, gra plenerowa Paintball, spływ kajakowy, wyprawa katamaranem, żagle, paralotnia, park linowy, jazda konna, jazda bryczką, lodowisko itd…

Każdy dzień spotkania młodzieży polsko – ukraińskiej owocował w nowe doświadczenia i przeżycia. Dzięki wizytom w obu krajach młodzi ludzie w bezpośredni sposób zapoznali się z kulturą, tradycjami funkcjonowaniem lokalnych społeczności, mogli dotknąć, spróbować, doświadczyć życia w innym kraju, nawiązali nowe kontakty i przyjaźnie.

Wystawa zdjęć będąca zwieńczeniem projektu w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży cieszyła się zainteresowaniem nie tylko lokalnej młodzieży, ale i innych grup wiekowych. W antyramach widniał wizerunek dziewcząt i chłopców, bawiących się, przeżywających wspólne, radosne chwile. Niezwykłość tych fotografii polega na zatrzymaniu czasu, momentu czy gestu trwającego zaledwie chwilę. Młodzież zaangażowana bezpośrednio w projekt przyglądając się swoim zdjęciom na nowo odtwarzała w pamięci wydarzenia jakie zostały uchwycone w obrazach. Dla nich to momenty jedyne i niepowtarzalne.

Na wernisażu gościliśmy m.in. Wójta Gminy Wydminy Pana Radosława Król, Zastępcę Wójta Gminy Wydminy Pana Andrzeja Cieśluka, posła na Sejm RP, przewodniczącego Rady Gminy Wydminy, radnych, sołtysów, Dyrektor GOK Panią Ewę Mejer, pracowników Biblioteki Gminnej i jej kierownika Panią Annę Wasilczyk.

Wystawę można oglądać w CAL, w dolnej sali Urzędu Gminy do 26 września 2019 r.

{gallery}2019/inne/16{/gallery}

Przewiń do góry