INFO

Plac Rynek 1/1,
11-510 Wydminy

Sport w Gminie

Łukasz
Odsłony: 552

Ostatnie tygodnie są dla nas wszystkich bardzo smutnym czasem. Bestialski atak Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę to najgorszy akt terroru, który cofa nas do mroków walki zjednoczonego świata z faszystami. Wojna trwa i nie możemy poddawać się żądaniom terrorystów i morderców, dlatego starajmy się robić wszystko, aby blokować ten bezsensowny rozlew krwi. Od kilku dni gościmy na swoich zajęciach dwóch chłopaków z Ukrainy. Misha i Andrew, którzy zamieszkali wraz z mamą w Wydminach, trenowali i grali w piłkę nożną na ukraińskich boiskach. Dziś razem przygotowujemy się do walki o wolność.

Końcowy czas zimowego okresu przygotowawczego był bardzo intensywny. Rozpoczęliśmy go od wręczenia nowych kompletów sportowych w najstarszej grupie trampkarza (21.02.2022). Dzięki wsparciu Gminy Wydminy, LUKS Wydminy, Fundacji Projekt Arche, firmy RGol z Ostródy, Sołectwa Wydminy oraz rodziców przekazaliśmy 25 zestawów zawierających koszulki i spodenki meczowe, bluzy bramkarskie, dresy, kurtki ortalionowe i getry. Całą sesję uwiecznił w obiektywie nasz lokalny fotograf Marcin Łobrów – Vilk Stepovy.

Aby wspomóc proces regeneracji, na początku lutego br. ponownie wprowadziliśmy w nasz kalendarz zajęcia nauki i doskonalenia pływania. W pierwszym okresie, objęliśmy wsparciem oprócz piłkarzy znaczą grupę Seniorek, które w równoległym czasie miały możliwość udziału w zajęciach aqua aerobiku oraz skorzystania z uroków ełckiej pływalni. Obecnie zadanie jest kontynuowane z udziałem dziewcząt w wieku przedszkolnym, które oprócz lekcji pływania mają możliwość uczestniczenia w nowych zajęciach ogólnorozwojowych, które odbywają się w sali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach.

Czas treningów urozmaicony był również meczami kontrolnymi. W związku z przedłużającym się okresem rozstrzygania dotacji Gminy Wydminy w kwestii sportu, zmuszeni byliśmy zrezygnować z gry na boiskach przykrytych balonem, aby minimalizować koszty i tak już bardzo napiętego budżetu uczniowskiego klubu sportowego. W 2021 roku postawiliśmy mocno na zwiększanie możliwości i potencjału naszych wychowanków, dzięki czemu udało się nam zrealizować zadanie gminne w znacznie wyższym stopniu. Dzięki uprzejmości zespołu Rona 03 Ełk, mieliśmy okazję rozegrania dwóch kolejnych meczy kontrolnych (08.03.2022 i 15.03.2022) na boiskach ełckiego MOSiR, podczas których dzielnie radziliśmy sobie z reprezentantem wojewódzkiej ekstraklasy w kategorii C2.  Słoneczna aura pozwoliła również na rozegranie spotkania z Mamrami Giżycko na własnym boisku (26.03.2022) oraz na płycie Stadionu Gminnego w Kruklankach (26.03.2022), gdzie mogliśmy rywalizować z miejscowym Startem Kruklanki z wykorzystaniem nowego oświetlenia głównej płyty boiska. Tutaj również swój debiut mieli chłopcy z roczników 2010 – 2012, którzy od połowy marca mają możliwość udziału w dodatkowych treningach pod szyldem uczniowskiego klubu sportowego działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach. Zajęcia z uczniami, mają pomóc w przygotowaniu ich do udziału we współzawodnictwie na poziomie szkolnym, stanowią również alternatywę dla siedzącego trybu życia naszych dzieci, który często połączony jest z niewłaściwą dietą i uzależnianiem się od mediów.  Oprócz grupy chłopięcej, wiosną 2022 roku otworzyliśmy nowy projekt dla grup żeńskich. Dzięki współpracy z warszawską Akademią Wychowania Fizycznego powstała grupa taneczna dziewcząt w wieku 11-13 lat oraz grupa 5-6 letnich dziewczyn, która nastawiona jest na rozwijanie umiejętności koordynacyjnych i naukę pływania. Nasz program w obecnym czasie, uzupełniają zajęcia gier sportowych dla 11-13 latków, zajęcia z Seniorami oraz piłka nożna dla młodzieży i dorosłych.  Wiosna przywitała nas więc cyklicznymi zajęciami dla blisko 150 mieszkańców Gminy Wydminy.

Oprócz działań w ramach sportu powszechnego wciąż mamy bardzo dobre wyniki w zakresie sportu profesjonalnego. Świadczy o tym udział w rozgrywkach ligi wojewódzkiej w kategorii trampkarz C2. Na drugim poziomie ligowym w województwie, rozpoczniemy swoje zmagania od meczu z rezerwami Stomilu Olsztyn. Spotkanie, które odbędzie się 10 kwietnia 2022 w stolicy Warmii i Mazur będzie inauguracją rundy wiosennej sezonu 2021/2022, w której nie zabraknie ciekawych spotkań na zapleczu wojewódzkiej ekstraklasy. Nasz kapitan, przygotowuje się również z zespołem kadry województwa do udziału w eliminacjach makroregionalnych Mistrzostw Polski w kategorii U14. W ostatnich dniach nasze zespoły awansowały w kategoriach U13 i U15 do półfinałów mistrzostw województwa Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnego Związku Sportowego w formule rozgrywek futsal i piłki 6-osobowej. W najbliższy wtorek (05.04.2022) nasi podopieczni będą mieli możliwość po raz kolejny uczestniczyć w testach kontrolnych z zespołem Olimpii Grudziądz.  

Do końca kwietnia 2022 roku odbywa się rozliczanie kosztów uzyskanych przychodów za 2021 rok. W tym roku, ponownie można przeznaczać 1% ze swojego podatku na potrzeby rozwijania zajęć sportowych dla mieszkańców Gminy Wydminy. Tegoroczne wpłaty chcielibyśmy przeznaczyć na poczet organizowanego letniego obozu sportowego w Szklarskiej Porębie. Ab przekazać środki wystarczy wpisać w rozliczeniu PIT nr KRS 0000086043 i dopisać w celu szczegółowym LUKS Sport z Kulturą ZSO Wydminy. Taka formuła pozyskiwania środków przy wsparci Warmińsko Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, pomaga nam w finansowaniu działań w zakresie sportu, dzięki czemu mają do nich dostęp również dzieci z naszych terenów.

Marek Ostrowski, Ewelina Ostrowska   

Zdjęcia – Marcin Łobrów – Vilk Stepovy,

Robert Kasprowicz

Ewelina Ostrowska

LUKS Sport z Kulturą WydminyKategoria: