Spotkanie z przedstawicielami Związku Żołnierzy NSZ w Wydminach

W dniu 30 maja b.r. na terenie gminy Wydminy gościła delegacja Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Okręgu Białystok. Goście przybyli do Wydmin na zaproszenie  Komitetu Organizacyjnego  Renowacji  Pomnika  Poległych Żołnierzy NZW w Gajrowskich.  W składzie delegacji byli między innymi :

 

Witold Stypułkowski – Prezes ZŻ NSZ w Białymstoku, żołnierz podziemia antykomunistycznego, odznaczony Ryngrafem Żołnierzy Wyklętych, syn Sybiraka poległego pod Monte Cassino

Zenon Rzędzian – za swoją działalność w NZW skazany na długoletnie więzienie w PRL , jeden z inicjatorów budowy pomnika w Gajrowskich w 1994 r.

Celem spotkania było przyjęcie harmonogramu  i zasad renowacji miejsca upamiętniającego  grób żołnierzy NZW poległych w dniu 16 lutego 1946 roku podczas największej bitwy podziemia niepodległościowego na Warmii i Mazurach.

Kombatanci  zostali  przyjęci  przez inicjatora renowacji pomnika wójta Gminy Wydminy  Radosława Króla. Przedstawiciele ZŻ NSZ  z wielką uwagą i aprobatą  wysłuchali informacji Pana Radosława Króla na temat projektu nazwania placu przed kościołem  Skwerem Żołnierzy Wyklętych. Ich zdaniem Żołnierze Wyklęci to  wierni żołnierze Najjaśniejszej Rzeczypospolitej w pełni godni skweru Ich imienia w Wydminach.

Podczas wizyty w Wydminach razem z władzami gminy oraz przedstawicielami Komitetu  złożono wieńce pod tablicą upamiętniającą żołnierza NZW por. Kazimierza Chmielowskiego  ps.”Rekin”. W Orłowie reprezentowanym przez ks. proboszcza Pawła Piekarowicza i sołtysa

Tadeusza Łukaszczuka złożono wizytę w tamtejszym kościele, gdzie od 6 listopada 1994 roku umieszczona jest tablica upamiętniająca poległych żołnierzy  NZW.

W Gajrowskich po złożeniu wieńców przez delegacje, zapaleniu zniczy i po modlitwie udano się na grób śp. Stefanii Gazdy. Pani Stefania Gazda po bitwie 1946 roku, pomimo zakazów i niebezpieczeństw zorganizowała pochówek poległych żołnierzy . Na wniosek ZŻ NSZ,  Prezydent RP Pan Lech Wałęsa za ten czyn  uhonorował Ją Krzyżem Kawalerskim.

{gallery}kultura/spotkanieZZNSZ{/gallery}

Przewiń do góry