W dniu 30 maja b.r. na terenie gminy Wydminy gościła delegacja Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Okręgu Białystok. Goście przybyli do Wydmin na zaproszenie Komitetu Organizacyjnego Renowacji Pomnika Poległych Żołnierzy NZW w Gajrowskich. W składzie delegacji byli między innymi :
Witold Stypułkowski – Prezes ZŻ NSZ w Białymstoku, żołnierz podziemia antykomunistycznego, odznaczony Ryngrafem Żołnierzy Wyklętych, syn Sybiraka poległego pod Monte Cassino
Zenon Rzędzian – za swoją działalność w NZW skazany na długoletnie więzienie w PRL , jeden z inicjatorów budowy pomnika w Gajrowskich w 1994 r.
Celem spotkania było przyjęcie harmonogramu i zasad renowacji miejsca upamiętniającego grób żołnierzy NZW poległych w dniu 16 lutego 1946 roku podczas największej bitwy podziemia niepodległościowego na Warmii i Mazurach.
Kombatanci zostali przyjęci przez inicjatora renowacji pomnika wójta Gminy Wydminy Radosława Króla. Przedstawiciele ZŻ NSZ z wielką uwagą i aprobatą wysłuchali informacji Pana Radosława Króla na temat projektu nazwania placu przed kościołem Skwerem Żołnierzy Wyklętych. Ich zdaniem Żołnierze Wyklęci to wierni żołnierze Najjaśniejszej Rzeczypospolitej w pełni godni skweru Ich imienia w Wydminach.
Podczas wizyty w Wydminach razem z władzami gminy oraz przedstawicielami Komitetu złożono wieńce pod tablicą upamiętniającą żołnierza NZW por. Kazimierza Chmielowskiego ps.”Rekin”. W Orłowie reprezentowanym przez ks. proboszcza Pawła Piekarowicza i sołtysa
Tadeusza Łukaszczuka złożono wizytę w tamtejszym kościele, gdzie od 6 listopada 1994 roku umieszczona jest tablica upamiętniająca poległych żołnierzy NZW.
W Gajrowskich po złożeniu wieńców przez delegacje, zapaleniu zniczy i po modlitwie udano się na grób śp. Stefanii Gazdy. Pani Stefania Gazda po bitwie 1946 roku, pomimo zakazów i niebezpieczeństw zorganizowała pochówek poległych żołnierzy . Na wniosek ZŻ NSZ, Prezydent RP Pan Lech Wałęsa za ten czyn uhonorował Ją Krzyżem Kawalerskim.
{gallery}kultura/spotkanieZZNSZ{/gallery}