SUKCES KAPELI BAŁDYGÓW W KAZIMIERZU DOLNYM NAD WISŁĄ

Rodzinna Kapela Bałdygów z Mazuchówki zajęła II miejsce w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą na najważniejszym w kraju festiwalu śpiewaków i kapel ludowych.

 

– Tym razem było inaczej niż zwykle – 54. Ogólnopolski Festiwal Śpiewaków i Kapel Ludowych przeprowadzony w ostatni weekend sierpnia z względu na sytuację pandemiczną miał ograniczony przebieg – opowiada pani Anna Bałdyga. – Został skrócony o jeden dzień i zrezygnowano z niektórych stałych punktów programu, takich jak korowód czy zabawa ludowa. Jednak nie mogło zabraknąć konkursu na scenie i dopisali wykonawcy.

Jury przesłuchało ogółem 500 artystów ludowych z 14 województw. Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. dr. hab. Jana Adamowskiego oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny, przyznała nagrody i wyróżnienia na łączną kwotę 80 tys. zł.

Głównym fundatorem nagród było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Nagrodę główną w wysokości 3000 zł przyznano Kapeli „Huzary” z Gronia (woj. małopolskie). Rodzinna Kapela Bałdygów z Mazuchówki otrzymała w kategorii kapel drugą nagrodę ex aequo z Kapelą „Cmolaskie Chłopaki” z Kolbuszowej (woj. podkarpackie), Kapelą Zastawnych z Brzostku, (woj. podkarpackie) oraz Kapelą „Dolina Mszany” z Mszany Górnej (woj. małopolskie).

Małżeństwo państwa Bałdygów miało 10 minut na występ. Muzykanci z Mazuchówki wykonali 4 tańce kurpiowskie. Pan Stanisław zagrał na harmonii pedałowej, a pani Ania akompaniowała na wykonanym przez męża bębenku obręczowym.

To ogromna satysfakcja móc wystąpić w gronie najlepszych w Polsce kapel – cieszy się Anna Bałdyga. – Dużą i bardzo miłą niespodzianką była druga nagroda – najwyższa uzyskana przez nas do tej pory w Kazimierzu.

Występ Rodzinnej Kapeli Bałdygów dostępny jest pod linkiem (rozpoczyna się od 1h15′  filmu)

Festiwal Kazimimerz Dolny nad Wisą

 

Przewiń do góry