SZEŚCIOLETNIA SZACHOWA MISTRZYNI POLSKI SZLIFUJE FORMĘ W SUCHOLASKACH

Eliza Dąbrowska Mistrzyni Polski w szachach dziecięcych bardzo często odwiedza Gminę Wydminy skąd pochodzi jej babcia. W wakacyjnym domu w Sucholaskach szlifuje formę pod okiem taty Michała i starszego brata Piotra. Serdecznie gratulujemy mistrzowskiego tytułu i życzymy wielu szachowych zwycięstw!

Na temat dokonań młodej szachistki ukazał się obszerny artykuł w ostatnim wydaniu „Gazety Giżyckiej”, z którego dowiadujemy się, że Eliza zaczęła grać w szachy w wieku czterech lat. Początkowo podpatrywała partie królewskiej gry rozgrywane przez jej tatę i brata.

Eliza tytuł mistrzowski uzyskała w październiku tego roku w Poroninie koło Zakopanego, gdzie rozegrano Mistrzostwa Polski w szachach. Urodzona w 2014 r. zawodniczka zwyciężyła w kategorii dziecięcej do lat 6. Do prestiżowych zawodów szachistka przygotowywała się w Sucholaskach. Zawodniczka debiutowała podczas lokalnych zawodów – na Festiwalu Szachowym w Wilkasach zdobyła czwartą kategorię, trzecią przyznano jej podczas turnieju o Puchar Wójta Gminy Wydminy. Sześciolatka na co dzień reprezentuje barwy Jagiellonii Białystok trenując pod kierunkiem Jarosława Galeja i Rafała Roszkowskiego.

Eliza Dąbrowska ma więcej sukcesów na koncie, w tym tegoroczne zwycięstwo na Festiwalu Szachowym w Olsztynie (kategoria wiekowa do lat 11) oraz prymat w Białostockiej Szkolnej Lidze Szachowej (jako pierwsza sześciolatka w 25-letniej historii tych rozgrywek wygrała klasyfikację dziewcząt do lat 8). Zdobyła również tytuł Mistrzyni Województwa Podlaskiego w kategorii wiekowej do lat 6 i zdobyła brązowy medal w kat. wiekowej do lat 8.

— Córka trenuje codziennie w domu, 2-3 razy w tygodniu odbywa treningi klubowe, zaś w weekendy uczestniczy w zdalnie prowadzonych turniejach – opowiada Michał Dąbrowski. – Na horyzoncie mamy przyszłoroczne Mistrzostwa Polski w kategorii do lat 7 oraz Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych we Wrocławiu. Na co dzień uczęszcza do jednego z białostockich przedszkoli.

Zawodniczka codziennie rozwiązuje zadania szachowe, ale nie samymi szachami… Dziewczynka musi dbać również o tężyznę fizyczną, czemu służy pływanie i gimnastyka sportowa. Zajęcia sportowe pomagają uzdolnionemu przedszkolakowi rozładować stres.