Szkolna przygoda Poznaj Polskę dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach w Zakopanem.

            Doskonały sposobem na integrację uczniów oraz przekazywanie im wiedzy nt. walorów Polski była wycieczka zorganizowana na początku października br. Wyjazd na południe kraju, był niezapomnianą przygodą, która łączyła ze sobą wiedzę historyczną z zasadami dbania o środowisko poprzez budowanie pasji do odwiedzania gór oraz kształtowania charakteru podczas pieszych wycieczek.

Wyjazd z Wydmin 10 października br. w godzinach wieczornych, pozwolił nam na spokojny i bezpieczny przejazd do stolicy Małopolski. Rankiem byliśmy już w Krakowie, gdzie naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania siedziby królów polskich na Wawelu. Asysta pani przewodnik pozwoliła nam na odwiedzenie grobowców znanych i zasłużonych rodaków. Oczywiście również jednym z punktów, było spotkanie przy pomniku smoka wawelskiego, gdzie uczestnicy zostali zapoznani ze szczegółami tej polskiej legendy. Kolejnym etapem był spacer po Starówce oraz wysłuchanie hejnału z Wieży Mariackiej, który rozbrzmiał dla naszej grupy w samo południe. Obowiązkowym punktem eskapady były Sukiennice oraz krótki wykład dotyczący historii dawnej stolicy Polski.

Po opuszczenia Krakowa udaliśmy się do pobliskiej Wieliczki, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzania kopalni soli oraz poznania wartości ekonomicznej i kulinarnej polskiego białego złota. Miła obsługa pracowników tamtejszego muzeum, zdecydowanie pobudziła naszą grupę do zdobywania wiedzy oraz zadawania pytań, które nasuwały się naszym wychowankom podczas wykładów historycznych. Po pierwszym intensywnym dniu pełnym wrażeń, udaliśmy się do domu wypoczynkowego naszego tatrzańskiego przewodnika p. Wojtka. Trudy podróży oraz doskonała góralska kuchnia pozwoliły nam udać się z dużą satysfakcją na nocny odpoczynek.

Dzień drugi, rozpoczął się od poznania zakopiańskich Krupówek oraz wjazdu kolejką linową na Gubałówkę. Dobra widoczność, pozwoliła nam na obserwację panoramy Tatr oraz pomogła w poznawaniu poszczególnych szczytów oraz historii i legend z nimi związanych. Po powrocie na dolną stację, udaliśmy się w kierunku pierwszego ze szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po drodze mieliśmy możliwość zwiedzania willi „Atmy”, w której zamieszkiwał kompozytor Karol Szymanowski. Dolina Strążyńska przywitała nas deszczową pogodą, która przed 600-metrową ścianą Giewontu zamieniła się w opady śniegu. Tak więc, pierwszy kontakt z zimową aurą nasi wychowankowie mają już za sobą. Zupełnie nie przeszkadzało to w podziwianiu wodospadu Siklawica. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze jaskinię „Dziura”, w której przewodnik zapoznał nas z zasadami bezpieczeństwa podczas wypraw w wyższe partie gór. Podsumowaniem tego dnia było zwiedzanie kompleksu zakopiańskich skoczni narciarskich oraz podziwianie skoków i upadków najmłodszych adeptów polskich skoków na zakopiańskiej Małej Krokwi.

Dzień pełen emocji urozmaiciła blisko trzygodzinna wizyta w basenach termalnych Gorący Potok w Szaflarach. Doskonała atmosfera tego miejsca oraz ciepłe mineralne baseny pozwoliły nam na regenerację naszych zmęczonych mięśni oraz nabranie sił przed kolejnym dniem wyprawy.

Dzień muzealny, stanowił alternatywę dla deszczowo – śnieżnej aury. Zanim jednak odwiedziliśmy pierwsze z malowniczych miejsc, mieliśmy okazję przypomnieć sobie dzieje naszego wybitnego rodaka Papieża Jan Pawła II. W tym celu udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Kościół wybudowane przez społeczność góralską, początkowo stanowiło miejsce permanentnej modlitwy po zamachu na Placu Św. Piotra w Rzymie 13 maja 1981 roku w wyniku, którego życie polskiego Papieża było bardzo poważnie zagrożone. W dowód wdzięczności za trwanie w modlitwie i nadziei Karol Wojtyła odwiedził Górali w tym miejscu i podarował dzwon, który po dziś dzień wzywa wiernych do modlitwy za siebie i innych.

Kolejnym etapem była wizyta w Muzeum Tatrzańskim _ Willa „Koliba”. Zwiedzanie pierwszego domu wybudowanego w stylu zakopiańskim wg. projektu Stanisława Witkiewicza pozwolił na cofnięcie się do czasów zaborów. Posiadłość położona na najstarszej ulicy stolicy Tatr charakteryzuje się sporą liczbę podobnych budynków, które stanowią połączenie stylu zakopiańskiego z funkcjonalnością. Muzeum przy ulicy Kościeliskiej, stanowi również doskonały pamiętnik życia i działalności Witkiewicza i jego rodziny, która mimo zesłania na Syberię wniosła wiele w walkę o polskość Małopolski.

Edukację w nowoczesnym wydaniu zapewniło nam zmodernizowane Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spacer po ośrodku w czasie pandemii, zajmuje niecałą godzinę, podczas której zwiedzający z pewnością się nie nudzą. Pierwszym punktem wycieczki była największa w Polsce trójwymiarowa makieta Tatr z komentarzem lektora. Spacer urozmaica również projekcja filmu oraz bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Projekcje filmów odbywają się w nowo wybudowanych salach. W trakcie zwiedzania można zajrzeć także do bardzo realistycznej rekonstrukcji tatrzańskiej jaskini.

Ostatnim etapem naszej wizyty w centrum Zakopanego był Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Znajduje się tu 250 nagrobków ludzi zasłużonych dla polskiej stolicy tatr i okolic. Groby są niepowtarzalnymi dziełami sztuki: kapliczkami, góralskimi krzyżami z rzeźbionymi motywami podhalańskimi. Znajdują się tu groby m.in. Kornela Makuszyńskiego, Stanisława Witkiewicza czy Kazimierza Przerwy – Tetmajer.

Czwartkowy poranek stanowił przygotowania do głównej wyprawy naszej Zielonej Szkoły nad Morskie Oko. Największe jezioro w Tatrach położone w Dolinie Rybiego Potoku stanowi doskonały przystanek w kształtowaniu umiejętności radzenia sobie w terenie. Wielogodzinna wyprawa na wysokość blisko 1400 metrów, pozwoliła nam na lepsze poznanie naszych możliwości i umiejętności pracy w grupie. Poznawanie geografii, historii czy przyrody, która jest na wyciągnięcie ręki odbywa się w sposób bardziej przyjazny dla uczniów. Ta wycieczka pozwoliła nam na zdobycie kolejnych umiejętności, które uciekały nam w okresie nauki zdalnej. Nagrodą za długotrwały wysiłek była niespodzianka przygotowana przez naszego koordynatora p. Tomasza. Ponad dwugodzinna wizyta w zakopiańskim aquaparku, udowodniła ile energii pozostało w naszych uczniach po wizycie na Morskim Oku. Każdy uczestnik spędził ten czas w bardzo przyjemny i aktywny sposób. Drugą ponadprogramową niespodzianką tego wieczora była wizyta prawdziwego podhalańskiego górala. Muzyczny wykład na temat ludowych zwyczajów górali podsumowany był degustacją oscypków. Ostatnia noc upłynęła nam równie przyjemnie jak trzy pozostałe.

Po opuszczeniu Zakopanego kolejnym etapem naszej eskapady była całodniowa wizyta w największym parku rozrywki w Polsce Energylandia. Kilkadziesiąt atrakcji zgromadzonych na powierzchni 43 hektarów daje możliwości dobrej zabawy dla wszystkich grup wiekowych, które uczestniczyły w naszym przedsięwzięciu. Odwaga i determinacja uczestników w odwiedzaniu kolejnych atrakcji spowodowała, że ośmiogodzinna wizyta minęła nam bardzo szybko. Ostatnim etapem naszego wyjazdu była wieczorna modlitwa za emigrantów na Jasnej Górze w Częstochowie. Wielu naszych uczestników, po raz pierwszy miało okazję doświadczyć tak dużego zgromadzenia wiernych, którzy poprzez modlitwę i rozmowy wspierali wszystkich tych, którzy nie mogą zaznać spokoju i pokoju w swoich rodzinnych domach i ojczyznach.

Wczesnym rankiem wróciliśmy do Wydmin. Zmęczeni, ale naładowani pozytywną energią, która przydaje nam się w kolejnych dniach i mobilizuje do pracy. Mamy mnóstwo wspomnień i niezapomnianych wrażeń, które pozostaną długo w naszych wspomnieniach. Mamy również wdzięczność wszystkim tym, którzy zadbali o to, aby wyjazd był ciekawy i bezpieczny, żeby był dostępny dla wszystkich, którzy mają determinację do pracy nad własnym rozwojem. Dziękujemy bardzo rodzicom, którzy ponieśli trud przygotowania dziecka do wyprawy i koszt opłacenia części atrakcji. Państwu polskiemu, które dofinansowało spory wkład tego ciekawego projektu, ełckiemu Zrzeszeniu LZS z p. Tomaszem Bartnikiem na czele za koordynację zadania i ciekawe niespodzianki. Gminie Wydminy i jej klubom sportowym LKS Mazur i LUKS Sport z Kulturą za wsparcie kosztów transportu. Firmie Duet Plus z Gołdapi za komfort i bezpieczeństwo oraz miłą obsługę na pokładzie ich autokaru. Fundacji Projekt Arche oraz p. Wojtkowi Łukaszczykowi z zakopiańskiego pensjonatu za wsparcie oferty noclegowej i żywieniowej dla uczestników.

Ewelina Ostrowska

Marek Ostrowski

Henryka Milewska

Jacek Sawicki

{gallery}2021/sport/7{/gallery}

Przewiń do góry
Skip to content