WERNISAŻ NA PODSUMOWANIE PROJEKTU POLSKO-UKRAIŃSKIEGO

 

Muzyka to język uniwersalny, łączący ludzi bez względu na wiek, poglądy i narodowość – 9 października 2020 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wydminach otwarto wystawę fotografii podsumowującą międzynarodowy projekt pn. „Muzyka łączy narody”, zrealizowany przez Gminę Wydminy w partnerstwie z Gminą Klewań na Ukrainie.

 

Wernisażowi wystawy towarzyszyło omówienie przebiegu realizacji działań, wręczenie pamiątkowych albumów, prezentacja projektowego filmu oraz wykonanie przez młodzież popularnej piosenki pt. „Hej Sokoły” przy akompaniamencie kapeli „Wydminioki”. Spotkanie uatrakcyjnił występ „Wydminioków” oraz „Kapeli Rodzinnej Bałdygów”.

W wydarzeniu uczestniczyły władze gminy Wydminy, w tym wójt Radosław Król z zastępcą – Andrzejem Cieślukiem, sekretarz gminy Wydminy Alina Romanowicz, skarbnik gminy Wydminy Elżbieta Sosnowska, przewodniczący Rady Gminy Wydminy Waldemar Samborski, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wydminach Artur Grygieńcza, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach Ewa Kulpińska-Mejor. Założenia projektowe i jego przebieg omówiła koordynatorka projektu – Justyna Kisiel. Głos zabrał również wójt Radosław Król.

Gratuluję oryginalnego pomysłu i realizacji – powiedział włodarz Wydmin. – Tego rodzaju działania pomagają przełamać wszelkie bariery, łamią stereotypy i sprzyjają nauce języka obcego.

Dzięki połączeniu online w podsumowaniu wzięła udział również strona ukraińska: zastępca wójta gminy Klewań Wołodymir Moklak oraz młodzież bezpośrednio zaangażowana w projekt ze swoimi opiekunami.

Cel podstawowy projektu to nawiązanie i wzmacnianie przyjaznych relacji polsko-ukraińskich poprzez budowanie postaw otwartości i zrozumienia wśród młodych osób, a głównym tematem była różnorodność wielokulturowa i dialog międzykulturowy między młodzieżą z Ukrainy i Polski. Dialog budowali nastolatkowie z Klewania i Wydmin (po osiemnastu uczniów w każdej grupie). Opiekunkami grupy ukraińskiej były: Lesya Semenyuk i Alina Stowpeć-Maciuk. Duże wsparcie zapewnił zastępca wójta gminy Klewań Wołodymira Moklak. Opiekunami grupy polskiej były Tamara Olszewska i Maria Joka, tłumaczką i trenerką – Nadia Makaryk, Ryszard Lenkiewicz prowadził warsztaty muzyczne,          a Robert Sawczuk zapewnił wsparcie techniczne.

W związku z pandemią korona wirusa zadanie zostało w całości przeprowadzone drogą online, co czyni projekt wyjątkowym na skalę regionu. Spotkania online z udziałem młodzieży odbyły się w dniach: od 18 do 22 września i po dwudniowej przerwie – od 25 do 29 września, wsparte obecnością i prowadzeniem przez trenerów i opiekunów grup.

W trakcie spotkań uczestnicy prowadzili rozmowy, w tym na temat pojęć: dialogu międzykulturowego, edukacji i kultury. Uczestniczyli w warsztatach fotograficznych, treningu przy pomocy notatek wizualnych, odbyli wirtualne wycieczki po gminach Klewań i Wydminy. Zgodnie z hasłem projektu „Muzyka jednoczy narody” przeprowadzone zostały warsztaty, podczas których uczniowie przygotowali wykonanie popularnej piosenki pt. „Hej sokoły”.

Zadanie zostało w całości sfinansowane ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jego wartość wyniosła 47 445,18 zł.

„Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.”

Album projektowy online

Wystawa projektowa online

 

{gallery}2020/16{/gallery}

 

 

Przewiń do góry