XV Jubileuszowy Festiwal Chórów Seniora – Wydminy 2016.

11 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Wydminach odbył się  XV Jubileuszowy Festiwal Chórów Seniora. Na ten wyjątkowy jubileusz zaprosiliśmy chóry, które najczęściej w minionych latach brały udział w festiwalu: „Pojezierze” z Ełku, „Oleckie Echo” z Olecka, Nauczycielski Chór Kameralny z Giżycka, „Kalina” z Miłek, „Mazury” ze Starych Juch oraz nasz wydmiński Chór „Lira”.

Chóry zaśpiewały po trzy utwory, w tym jeden patriotyczny w hołdzie Żołnierzom Wyklętym oraz jeden autorstwa Feliksa Nowowiejskiego, ponieważ rok 2016 został ustanowiony przez MKiDN „Rokiem Feliksa Nowowiejskiego”. Tradycyjnie na zakończenie festiwalu została zaśpiewana wspólna pieśń. W tym roku 150-osobowy chór zaśpiewał „Rotę”, do której muzykę napisał F. Nowowiejski.

Jubileuszowy Festiwal był szczególną okazją do podziękowań dla jego twórców: byłej dyrektor GOK Wydminy Aliny Skirucha oraz Henryka Gierwela, wieloletniego dyrygenta Chóru „Lira”. Dyrektor GOK Wydminy Ewa Kulpińska-Mejor wręczyła im pamiątkowe albumy zawierające 15-letnią historię festiwalu oraz wiązanki kwiatów. Chór „Lira” podziękował „rodzicom chrzestnym” festiwalu pięknym wykonaniem utworów: „Pola szerokie” dedykowany p. Gierwelowi i „Lniany ręcznik” zaśpiewany dla p. Aliny Skirucha. Nie brakowało łez wzruszenia i pełnych emocji podziękowań. Album i kwiaty otrzymała pani Beata Ordyniec, która oficjalnie przejęła dyrygenturę Chóru „Lira”, którego dyrygentem przez 14 lat był pan Gierwel, a od maja ubiegłego roku artystyczna pieczę nad chórem sprawuje pani Beata.

Wszystkie chóry uczestniczące w tegorocznym Festiwalu otrzymały pamiątkowe albumy 15-lecia Festiwalu oraz dyplomy.
Podczas tegorocznego festiwalu 15-lecie działalności świętował Chór „Lira” z Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach, od 2015 roku działający w strukturach Wydmińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W tym wyjątkowym dniu panie chórzystki zaprezentowały się w nowych strojach. Od przybyłych chórów otrzymały kwiaty i upominki.

Wiele ciepłych słów panie usłyszały od Wójta Gminy Wydminy Radosława Króla, który wręczył im kwiaty. Życzenia długich lat śpiewania złożyła Przewodnicząca Rady Gminy Wydminy Grażyna Plato. Pani Alina Skirucha w podziękowaniu za wieloletnią współpracę z chórem wręczyła paniom upominki. Wśród tych podziękowań nie zabrakło także słów wdzięczności od chóru dla dyrektor GOK Ewy Kulpińskiej-Mejor za kontynuowanie i rozwijanie działalności chóru.

Ten wyjątkowy dzień zakończył się wspólną biesiadą w restauracji „Zagłoba”, gdzie w znakomitych humorach wspominaliśmy minione 15 lat i życzyliśmy sobie w zdrowiu dotrwać do następnych jubileuszy.

Na fotorelację z festiwalu zapraszamy do fotogalerii na stronie www.gokwydminy.pl

Zofia Łopuszyńska
Instruktor GOK Wydminy

Przewiń do góry