Zimowisko Zakopane 2022

            Dzięki uprzejmości LZS Ełk oraz Gminy Wydminy, mieliśmy możliwość skorzystania w okresie ferii zimowych wraz z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach, z oferty zajęć rekreacyjnych, krajoznawczych i sportowych podczas pobytu w Zakopanem (28.01.-04.02.2022). Na kilka dni, zamieniliśmy buty piłkarskie i domowe kapcie na dużo mniej wygodne buty narciarskie. Celem wyjazdu było integrowanie dzieci i młodzieży, w trudnych czasach nauki zdalnej oraz doskonalenie jazdy na nartach. Taki wyjazd miał doskonały wpływ na przeciwdziałanie skutkom izolacji w okresie pandemii szczególnie tych związanych z długotrwałym korzystaniem z urządzeń elektronicznych i mediów.

Dzięki aktywności i pracowitości naszych wychowanków, udało się zrealizować założone cele. Każdy z nich nabył lub zdecydowanie poprawił umiejętności narciarskie na stokach Nosal i Harenda. Wykorzystaliśmy maksymalnie czas zapewniony przez organizatorów w celu doskonalenia jazdy na nartach. Doskonali instruktorzy, wieloletni ratownicy zakopiańskiego TOPR, stopniowo zwiększali stopień trudności, budując świadomość oraz odporność na sytuacje problemowe napotykane na stoku. To bardzo cenne umiejętności, które motywują do nauki i pracy w grupie w trudnym szczególnie dla młodego pokolenia czasie pandemii Covid-19. Odnowę biologiczną, zapewniały nam wizyty w Aquaparku i basenach z wodami termalnymi w „Gorącym Potoku” – Szaflary oraz góralski klimat i jedzenie w gościnnym pensjonacie p. Wojtka Łukaszczyka (ul. Mrowce 37, Zakopane). Żywymi lekcjami historii i geografii były wycieczki piesze po centrum Zimowej Stolicy Polski oraz urokliwa wyprawa na Rusinową Polanę, która dała nam możliwość obserwacji panoramy Tatr. Odwiedziliśmy muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego, rynek w Krakowie, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Janą Górę w Częstochowie. Komfort podróży, podczas tej wspaniałej eskapady, której uczestniczyło 21 mieszkańców Gminy Wydminy zapewniła nam nasza rodzima firma transportowa p. Krzysztofa Zielińskiego.

Wyjazd wsparty został głównie przez rodziców naszych uczniów, ale również przez państwo polskie, LZS Ełk oraz LUKS Sport z Kulturą Wydminy. Swoją cegiełkę tradycyjne dołożyła Gmina Wydminy, za co niezmiernie dziękujemy.  Wsparciem rozwoju mentalnego, odzwyczajaniem od długotrwałego korzystania z mediów oraz budowaniem relacji z dala od codziennych zagrożeń, zajmowali się wolontariusze odpowiedzialni za realizację Gminnego Programu Profilaktycznego.

Marek Ostrowski, Ewelina Ostrowska, Henryka Milewska    
Zdjęcia – archiwum LUKS Sport z Kulturą Wydminy

 

{gallery}2022/inne/25{/gallery}

Przewiń do góry