100 Orlików na następne stulecie niepodległości – śladami wielkich sportowców

Zakończył się trwający od września br. projekt zajęć sportowych dla różnych grup, którego zadaniem było rozwijanie możliwości ruchowych mieszkańców Gminy Wydminy z akcentem historycznym. Zajęcia na wydmińskim Orliku przyciągnęły blisko 100 osób, które otrzymały sporą dawkę aktywności na świeżym powietrzu oraz gadżety dostarczone przez fundację Orły Sportu z Pucka.

            Zajęcia miały charakter systematyczny i obywały się w stałych godzinach, które zostały dopasowane do możliwości uczestników. Główną grupą byli seniorzy współpracujący z Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy miejscowym Gminnym Ośrodku Kultury. To właśnie ta wesoła ekipa, miała możliwość udziału w największej liczbie zajęć, których podsumowaniem był blisko dwugodzinny spacer nordic walking oraz ognisko i morsowanie nad malowniczym jeziorem Białym. Z tym zespołem mieliśmy również okazję przygotować szkolną gazetkę informacyjną, dzięki której uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach mieli okazję zapoznać się z sylwetkami wybitnych polskich sportowców, których kariery przerwała lub ograniczyła II wojna światowa. Dzięki tej inicjatywie oraz wsparciu Gminy Wydminy, grupa blisko pięćdziesięciorga uczniów miała możliwość uczestniczenia w „żywej” lekcji historii sportu na obiektach Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

            Niedzielne wieczory, podporządkowane były rodzinnym rozgrywkom sportowym, w których dominowały mecze piłki nożnej. Ta część projektu na Orliku poświęcona była również zasadom zdrowego odżywiania oraz ograniczania spożywania napoi słodzonych, co w szczególności przydało się najmłodszym uczestnikom programu, którzy dodatkowo zostali wsparci przez miejscowy uczniowski klub sportowy Sport z Kulturą podczas wyjazdu na zajęcia doskonalenia pływania w mikołajskim aquaparku. Rodzinna drużyna pod nazwą „Wydminioki” uczestniczyła również w turnieju piłkarskim z okazji Święta Niepodległości na Orliku w Kruklankach, gdzie po bardzo dobrym występie zdobyła srebrny medal.

            Program finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu stanowił ciekawe połączenia zajęć ruchowych z wiedzą historyczną oraz zasadami racjonalnego i zdrowego odżywiana. Dzięki otrzymanemu przez fundację Orły Sportu pakietowi sprzętu sportowego, mogliśmy organizować ciekawe i intensywne zajęcia na świeżym powietrzu. Przy gorszych warunkach atmosferycznych wspieraliśmy się gościnnością Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach, który bezpłatnie udostępnił salę sportową.

Marek Ostrowski

Ewelina Ostrowska

Tamara Olszewska

{gallery}2021/sport/9{/gallery}

Przewiń do góry