Katyń…ocalić od zapomnienia

17 września 2013 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach z inicjatywy Stowarzyszenia „Teraz Sucholaski” w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” posadzono kolejny DĄB PAMIĘCI dla uhonorowania kapitana Eugeniusza Grapow.

Uroczystość uświetnili swym przybyciem liczni goście, wśród których należy wymienić: Poseł na Sejm RP Zbigniew Włodkowski, Wicestarosta Powiatu Giżyckiego Wacław Jan Strażewicz, Dyrektor Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatury w Ełku Anna Cieśluk, Wójt Gminy Wydminy Radosław Król, Zastępca Wójta Gminy Wydminy Maria Dolecka, Dyrektor Zespołu szkół Ogólnokształcących w Wydminach, prezes Stowarzyszenia „Teraz Sucholaski” Bogdan Skiba, Leokadia Markowicz ze Związku Sybiraków w Giżycku.

Pierwsza cześć uroczystości odbyła się w hali sportowej ZSO. Piękną oprawę zapewniła kompania reprezentacyjna 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej z Giżycka ze swym pocztem sztandarowym oraz poczty sztandarowe: Ochotniczej Straży Pożarnej w Wydminach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach. Po przemarszu żołnierzy i pocztów sztandarowych młodzież z ZSO w Wydminach przedstawiła informacje na temat Dębu Pamięci oraz programu „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Wójt po powitaniu wszystkich zgromadzonych i podziękowaniu za przybycie powrócił do wydarzeń z 17 września  1939 r. agresji ZSRR na Polskę. Następnie odbył się apel szkolny, w trakcie którego odśpiewano pieśni w wykonaniu chóru z ZSO w Wydminach.

W kolejnej części uroczystości, wszyscy przeszli na plac przy szkole w celu odsłonięcia tablicy pamiątkowej oraz jej poświęcenia przez ks. proboszcza Ryszarda Grabowskiego i o. proboszcza Oleha Kepeshchuka. Na zakończenie, po uroczystym apelu poległych i trzykrotnej salwie honorowej złożono wieńce i kwiaty pod tablicą.

Obecność przybyłych gości oraz młodego pokolenia oznacza, że ludzie wciąż pamiętają o poległych bohaterach, o ich poświęceniu i heroizmie.

{AG rootFolder=”/images/sampledata/” thumbWidth=”90″ thumbHeight=”50″ thumbAutoSize=”none” arrange=”name” backgroundColor=”ffffff” foregroundColor=”808080″ highliteColor=”fea804″ frame_width=”500″ frame_height=”300″ newImageTag=”0″ newImageTag_days=”7″ paginUse=”1″ paginImagesPerGallery=”70″ albumUse=”1″ showSignature=”1″ plainTextCaptions=”1″ ignoreError=”1″ ignoreAllError=”0″ template=”classic” popupEngine=”slimbox”}Katyn_2013{/AG}

Przewiń do góry