Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Na tę mogiłę gdy składasz kwiat,
To tak, mój chłopcze, jakbyś go kładł
Na wszystkie groby, dawne i świeże,
Gdzie śpią za wolność legli żołnierze.

Stań tutaj, chłopcze, i uczyń ślub,
Że będziesz zawsze kochał ten grób
I nie zapomnisz wspomnieć w modlitwach
Tych, co zginęli w najświętszych bitwach.”

Artur Oppman

Dzisiaj, 1 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, dzień upamiętniający polskich partyzantów i żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Na Mazurach, w miejscowościach pełnych historii walki o wolność, odbyły się uroczystości, które zgromadziły liczne grono osób pragnących oddać hołd poległym bohaterom.

O godzinie 8:30 w kaplicy pw. św. Wojciecha w Mazurach, odbyła się msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Eucharystii przewodniczył ks. Proboszcz Jarosław Stopko, który podczas swojej homilii przypomniał o bohaterskiej postawie tych, którzy walczyli o niepodległość Polski w latach powojennych. W ceremonii uczestniczyli także uczniowie pobliskich szkół, w tym także uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach, niosący sztandary, oraz zespół Świętowiacy, którzy swoim śpiewem dodali uroczystości głębi i podniosłości. Obecny był również Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król, który wraz z innymi zgromadzonymi oddał hołd poległym bohaterom.

Po zakończeniu mszy, uczestnicy uroczystości przenieśli się do Panteonu Żołnierzy Wyklętych w Orłowie, gdzie odbył się dalszy ciąg ceremonii. Tam, przy dźwiękach narodowego hymnu, wspomniano bohaterów walki o niepodległość, a Wojewoda apelował do zgromadzonych, zwłaszcza do młodzieży, o pamięć i szacunek dla tych, którzy poświęcili życie w imię wolności. Odznaczeniami 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego zostali uhonorowani: Marian Michalkiewicz, Tadeusz Łukaszczuk, mjr Zdzisław Kamiński oraz Mariusz Luberecki. Na grobach bohaterów złożono kwiaty i zapalono znicze, symbolizujące niezgasłą pamięć o ich ofierze.

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to czas refleksji nad heroizmem tych, którzy pomimo trudnych czasów i represji niezłomnie bronili ideałów wolności i niepodległości. Ich walka pozostaje ważnym elementem polskiej historii, a obchody tego dnia stanowią wyraz szacunku i wdzięczności dla ich poświęcenia.

Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Wydminy Andrzej Cieśluk, Wójt Gminy Świętajno Janusz Zakrzewski, Prezes Stowarzyszenia Teraz Sucholaski Bogdan Skiba oraz Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Świętajno Stanisław Fejfer.

Przewiń do góry