NASZA MŁODZIEŻ DZIAŁAŁA EKOLOGICZNIE W UKRAIŃSKIM KLEWANIU

 

Gmina Wydminy realizuje projekt pn. „Źródło-Struga-Rzeka” ekospotkania Polsko-Ukraińskie” w Ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

W dniach 22-26 lipca 2021 Gmina Wydminy w partnerstwie z Gminą Klewań zrealizowała pierwszą część projektu w ramach wymiany międzynarodowej. W nocy z 21 na 22 lipca młodzież z Polski udała się w podróż do naszych przyjaciół z Klewania. Po przyjeździe na miejsce całą grupę ugoszczono smacznym poczęstunkiem. Po szybkim rozpakowaniu wszyscy ochoczo przystąpili do działania.

 

W pierwszym dniu projektowym przeprowadzone zostały warsztaty integracyjne, mające na celu wspólne poznanie się i przełamanie pierwszych lodów. Młodzież poznawała znaczenie edukacji ekologicznej m.in. walory przyrodnicze otoczenia, ekosystemy, bogactwa naturalne, współzależność między człowiekiem i środowiskiem przyrodniczym, przyczyny i skutki zanieczyszczenia środowiska. Dzięki urozmaiconym metodom pracy takim jak wyjazd do kompleksu „Sokół”, uczestnicy w plenerze mogli napawać się urokami przyrody.

W drugim dniu odbyła się wyprawa edukacyjna do Kiwerckiego Parku Narodowego „Tsumanskaya Pushcha”. Młodzież wyruszyła w podróż szlakiem ekologicznym. Mieli możliwość zwiedzania rekreacyjnego terenu Wołyńskiego strome zbocza oraz zapoznać się z lokalną kulturą i historią.

Hasło przewodnie trzeciego dnia projektu to: „Ja i ekologia”. Młodzież uruchomiła swoją kreatywności i w twórczy sposób ukazała zmiany zachodzące w otoczeniu w wyniku ingerencji człowieka, przyczyny zanieczyszczeń środowiska oraz zagrożenia dla zdrowia wynikające z degradacji środowiska naturalnego, pogłębiła świadomość i zachowania proekologiczne oraz potrzebę przebywania w środowisku naturalnym, będącym miejscem doznań estetycznych i odpoczynku człowieka. Z energią i pasją zawędrowali na lodowisko i do parku linowego. Podsumowaniem dnia był konkurs plakatów i haseł na rzecz ochrony przyrody.

W kolejnym dniu cała grupa wyruszyła do leśnictwa Klewań, by spotkać się z ekspertem i zapoznać się z Czerwoną Księgą Ukrainy.

Piąty, a zarazem ostatni dzień projektowy to podsumowanie wspólnego spotkania i rekreacja na świeżym powietrzu.

Te pięć dni minęło tak szybko, że gdyby niezapomniane przeżycia i relacje fotograficzne można byłoby nie uwierzyć w to, że odbył się wyjazd, działania i powrót.

Młodzież wróciła przeszczęśliwa. Po powrocie zgodnie stwierdzili, że „było oczień, oczień fajno, bardzo, bardzo oryginalno, fanta, fanta, fantastycznie i turbo ekologicznie, mega artystycznie”.

Już 21-25 sierpnia kolejna część projektu, tym razem u nas. Z niecierpliwością oczekujemy i serdecznie zapraszamy do działania.

„Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.”

Przewiń do góry
Skip to content