XXV Jubileuszowy Wydmiński Jarmark Twórców Ludowych

IMG 761515 sierpnia to data szczególna w kulturalnym kalendarzu Wydmin. Tego dnia co roku w Wydminach spotykają się twórcy ludowi, zespoły i kapele ludowe na Wydmińskim Jarmarku Twórców Ludowych. 25 lat temu pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach zapoczątkowali wspaniałą tradycję spotkań twórców ludowych, którzy mogli swoje dzieła zaprezentować szerokiej publiczności. Przez minione 24 lata w Jarmarku uczestniczyło setki twórców ludowych i ponad 150 zespołów i solistów  prezentujących swoje dokonania artystyczne. W tym roku obchodzimy szczególny Jubileusz – 25-lecie Jarmarku.

Aby uświetnić to wyjątkowe wydarzenie – 14 sierpnia zorganizowaliśmy Konferencję „Kultura niematerialne Mazur” (relacja z konferencji w oddzielnym artykule).

15 sierpnia plac przed budynkiem GOK zapełnił się kolorowymi stoiskami z najróżniejszymi przedmiotami ozdobnymi i użytkowymi wykonanymi przez twórców.

Uroczystego otwarcia Jarmarku dokonała dyr. GOK Wydminy Ewa Kulpińska-Mejor, V-ce Marszałek Woj. Warmińsko-Mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk, Wójt Gminy Wydminy Radosław Król oraz Przewodnicząca Rady Gminy Wydminy Grażyna Plato. Otrzymaliśmy także list gratulacyjny od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego.

Dyrektor GOK Ewa Kulpińska-Mejor podziękowała swojej poprzedniczce Alinie Skirucha za 20 lat organizowania Jarmarku, a także pracownikom GOK Zofii Łopuszyńskiej i Ryszardowi Lenkiewiczowi, którzy pracują przy organizacji Jarmarku od początku jego istnienia. Szczególne podziękowania otrzymali Anna i Stanisław Bałdygowie, obchodzący również 25-lecie powstania Kapeli Rodzinnej Bałdygów.DSC_7366-001

Po części oficjalnej przyszedł czas na świętowanie, śpiewanie i tańczenie. Na scenie zaprezentowali się: Chór „Lira” z GOK Wydminy, Kapela Rodzinna Bałdygów, zespoły „Prząśniczka” i „Jarka” z Kowal Oleckich, „Orzyszanki”, „Oleckie Echo”, „Jarzębiny” z Wilkas, „Sapiniaki” z Kruklanek, „Mazurska Kosaczewina” z Koczarek, „Marcinianki” z Marcinowej Woli, „Mazury” ze Starych Juch. Zespół „Sukces” z Mrągowa pod kierunkiem Agaty Dowhań zachwycił publiczność współczesnymi aranżacjami popularnych ludowych piosenek. Przepiękne i pełne ekspresji tańce polskie zaprezentowały zespoły: „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego oraz Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk.

Z okazji 25-lecia Jarmarku Gminny Ośrodek Kultury w Wydminach przygotował dla wszystkich uczestników Jarmarku słodką niespodziankę. Nasi wolontariusze częstowali wszystkich krówkami w specjalnych papierkach, zaprojektowanych na jubileusz.

A po tych wyjątkowych wrażeniach artystycznych przyszedł czas na zabawę, do której grał zespół „Klezmer” z Gołdapi.

Pragniemy podziękować sponsorom za wsparcie organizacji Jarmarku.

Patronat medialny Jarmarku zapewnili: TVP3 Olsztyn i Gazeta Giżycka.

Przewiń do góry
Skip to content