Zakończenie sezonu w międzynarodowym towarzystwie – Haderslev CUP 2019

Ponad półroczne przygotowania, zaowocowały długo wyczekiwanym wyjazdem do Danii. Podróż rozpoczęła się 6 czerwca br. od wizyty w niemieckim Tropical Islands. Kolejnymi przystankami duński Legoland w Billund i przyjazd do Haderslev, w którym 8 i 9 czerwca wystąpiliśmy w turnieju pod patronatem UEFA. Niezwykle ciekawy wyjazd, na międzynarodowy turniej piłki nożnej, oprócz czysto sportowych korzyści, przyniósł również wiele radości wychowankom uczniowskiego klubu działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach.

Po dawce relaksu, w czasie wizyty w jednym z największych parków wodnych pod Berlinem, już kolejnego dnia mieliśmy okazję oglądać dokonania firmy LEGO. Późnym popołudniem 7 czerwca, zameldowaliśmy się na stadionie zespołu duńskiej ekstraklasy. Po weryfikacji zostajemy zameldowani w jednej z podmiejskich szkół, która stała się bazą wypadową dla kilku zespołów z Europy. Doskonałe warunki treningowe i przyjazna, domowa atmosfera pozwoliły na pełną regenerację po blisko 1500 kilometrach podróży.
Pierwszy dzień turnieju zaczęliśmy od pewnego zwycięstwa z zespołem spod duńskiego Aalborga – Rebild Syd (5:2). Kolejne dwa mecze, to aż 27 zdobytych i tylko jeden stracony gol w starciu z zespołami z Niemiec. Konfrontację z naszymi zachodnimi sąsiadami, rozpoczęliśmy od meczu z drugim zespołem Tus Berne z Hamburga (11:1) i Kickers Eider SG (16:0). Na koniec zmagań został nam mecz o pierwsze miejsce z holenderskim teamem Be Quick 1887. Wychowankowie blisko 200 tysięcznego Groningen, zaskoczyli nas od początku spotkania. Szybkie prowadzenie po składnej akcji, dobre przygotowanie techniczne i surowa seniorska gra, nieco przerosła moich podopiecznych. W rezultacie, łatwo przegrywamy finał tej fazy turnieju w Haderslev i musimy zaspokoić się drugim miejscem w duńsko, niemiecko, polsko, holenderskiej grupie. Podsumowaniem dnia, była ceremonia wręczenia medali w ramach kampanii UEFA Respect, której zadaniem jest m.in. edukowanie młodych sportowców do przeciwstawiania się przejawom rasizmu. Po uroczystości wracamy do bazy, gdzie mamy okazję doskonalenia stałych fragmentów gry na obiektach szkolnych.
Rezultaty meczy z pierwszego dnia zawodów, podzieliły rozgrywki w stawce dwudziestu zespołów U-11, na serię meczy półfinałowych i finałowych. W związku z brakiem fazy ćwierćfinałowej, tylko mistrzowie poszczególnych grup dostąpili zaszczytu gry o puchar Haderslev CUP 2019. Po zajęciu drugiej lokaty w pierwszym dniu zmagań, rozpoczęliśmy kolejny etap od półfinału w rozgrywkach B. Tutaj los krzyżuje nas z drugim z polskich zespołów w naszej kategorii wiekowej. Na 30 minut musieliśmy zapomnieć o sympatiach wspólnej wyprawy, wielu ciekawych doświadczeń i zagrać z kolegami z MUKS Gol Giżycko o awans do meczu finałowego. Wspaniała dyspozycja jednego z najmłodszych napastników turnieju i klasyczny „hat tik” otwierają wygrane 5:2 spotkanie. Na deser, zostaje konfrontacja z pierwszym zespołem z Hamburga. Mecz z Tus Berne to seria pomyłek sędziowskich, które odbierają nam zdecydowaną przewagę i zwycięstwo w podstawowym czasie gry. Po ostatnim gwizdku wynik meczu 1:1. Seria, pewnie wykonywanych i dwukrotnie obronionych rzutów karnych daje nam upragnione i zasłużone zwycięstwo z zespołem z Niemiec. Wygrana w finale B i piąta lokata w stawce dwudziestu zespołów stanowią sportowe uwieńczenie turnieju i mijającego sezonu.
Składamy szczególne podziękowania organizatorom turnieju z Haderslev, za ciepłe i przyjazne przyjęcie oraz wspieranie nas dopingiem. Pomoc w zabezpieczeniu naszego pobytu i pozostałych 150 zespołów grających w kategoriach od U-11 do U-19. Firmie EuroSportring za organizację udziału naszego zespołu w rozgrywkach. Gminie Wydminy, Fundacji Arche i Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Wydminach za wparcie finansowe transportu. Trenerom i zawodnikom MUKS Gol Giżycko oraz Lokalnemu Animatorowi Sportu z Wilkas p. Grzegorzowi za wspólny wyjazd i wsparcie. Rodzicom za wiarę w możliwości dzieci. Firmie transportowej GUZ Giżycko za bezpieczny i sprawny transport.

Dofinansowanie udziału młodych sportowców we współzawodnictwie sportowym, odbyło się ze środków przeznaczonych m.in. przez Gminę Wydminy.

Marek Ostrowski, Ewelina Ostrowska
Fot: Marek Ostrowski i facebook: Haderslev CUP

{gallery}2019/Sport/19{/gallery}

Przewiń do góry