NA TERENIE GMINY WYDMINY ZLOKALIZOWANO BARSZCZ SOSNOWSKIEGO – ROŚLINĘ GROŹNĄ DLA ZDROWIA I ŻYCIA LUDZKIEGO!!!

Na terenie Gminy Wydminy zlokalizowano ognisko groźnego dla życia i zdrowia ludzi Barszczu Sosnowskiego. Zagrożone miejsce to byłe wysypisko śmieci przy drodze Wydminy-Siemionki. Jeśli gdzieś zauważone zostaną kolejne rośliny, należy zgłosić to do Urzędu Gminy w Wydminach.

Tereny został odgrodzony taśmą i oznaczony informacją „UWAGA!!! BARSZCZ SOSNOWSKIEGO ZAKAZ PRZEJŚCIA”.

Oparzenie Barszczem Sosnowskiego – objawy
Objawy oparzeń pojawiają się od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Na siłę reakcji ma wpływ wrażliwość skóry poparzonej osoby, a także słoneczna pogoda, wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza (w tym także silne spocenie się).
Ponadto związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:
• podrażnienia dróg oddechowych,
• nudności,
• wymioty,
• bóle głowy
• zapalenie spojówek.
W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry (erythema) i pęcherzy z surowiczym płynem (oedema). Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją (następuje hiperpigmentacja) i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Po tym okresie czasu mogą pozostać widoczne blizny.

Oparzenia barszczem Sosnowskiego – jak je leczyć?
Jeśli podejrzewasz, że miałeś styczność z barszczem, dokładnie przemyj zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, aby unikać słońca przez dwie doby – poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania bardziej widocznych blizn.
Przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego warto stosować maści przeznaczone do leczenia suchych i łuszczących się zmian skórnych, które przeciwdziałają reakcjom alergicznym. Można sięgnąć także po krem, który przyspiesza gojenie się oparzeń, owrzodzeń, likwiduje ból i uczucie swędzenia.

{gallery}Wydminy/barszcz_sosnowskiego{/gallery}

Przewiń do góry
Skip to content